Buena Vista County Schools Buena Vista College Alumni, 1893-1922
This list published in 1923; all information current with that year.
Class of 1893
Jennie G. Hutchinson, 646 E. 8th St., Long Beach, California.
(no graduates 1894-1896)
Class of 1897
Thomas J. Higgs, Kansas City, Mo.
Frank O. Leonard, Minister, Cuba, New York.
Homer C. Newton, Prof., New York University, New York.
Elizabeth Sohm-Morcombe, Post Mistress, Storm Lake.
Class of 1898
Ralph Herron, Tuscon, Arizona.
J. E. Spencer, Minister, Kearney, Nebraska.
Class of 1899
H. Burtis Bennett, Columbus, Washington.
Valentine A. Weir, Minister, Estacada, Oregon.
Ada Whittel-Edson, Storm Lake, Iowa.
Class of 1900
Margaret McAllister-Tabor, Corpus Christi, Texas.
Class of 1901
Howard L. Smith, Minister, LeMars, Iowa.
(no graduates 1902 & 1903)
Class of 1904
Ethelyn Bailie-Edson, Storm Lake, Iowa.
Aura Garberson, Storm Lake, Iowa.
Agnes King, Teacher, Kansas State Normal, Emporia, Kansas.
Maggie McLean, Spokane, Washington.
Class of 1905
Edward S. Benjamin, Minister, Labitte, Kansas.
Margaret Cummings-Harrison, Schenectady, New York.
Charles A. Willfong, Denver, Colorado.
Clyde Zeilman, Attorney, Lake View, Iowa.
Class of 1906
Rena Garberson-Ross, Denton, Texas.
A. Frank James, Attorney, Gooding, Idaho.
Myrtle Louthan-Carr, LaFayette, Indiana.
Walter Luhman, Storm Lake, Iowa.
Ethel Miller-Wilson, Sibley, Iowa.
Ralph H. Parker, Physician, Des Moines.
Grace E. Russel, Storm Lake, Iowa.
Frank R. Senska, Medical Missionary, Africa.
Class of 1907
Peter Balkena, Sioux City, Iowa.
Grace King, Schaller, Iowa.
W. Harry McEwen, Attorney, Regina, Saskatchewan, Canada.
G. Leslie Paxton, Phoenix, Arizona.
Nellie May, Senska, High School Teacher, Sheldon, Iowa.
Class of 1908
Mabel P. Luhman, Waterloo, Iowa.
Class of 1909
Amy Eshbaugh, High School Teacher, Aberdeen, So. Dakota.
Claire I. Foote, Fort Dodge, Iowa.
Victor Hansen, Missionary, Shanghai, China.
Hugh May, Minister, Vincennes, Indiana.
Class of 1910
Stanley B. Fracker, State Entomologist, Madison, Wisconsin.
Maude Hawkins-Barnes, Garden Grove, California,
Ray H. Madison, Rockwell City, Iowa.
Lorretta Meighen-O'Brien, San Francisco, California.
Carrie Perkins-Mattison, Rockwell City, Iowa.
Harold Youde, Long Beach, California.
Class of 1911
Lillie Allen-Smith, Carson, Iowa.
Kathryn Brown, Storm Lake, Iowa.
Oma Foster-Balkema, Sioux City, Iowa.
Annie Fracker, Storm Lake, Iowa.
Mabel McLaughlin-Johnson, Chicago, Illinois.
Grace Parker-Fracker, Madison, Wisconsin.
Felix B. Ross, Danton, Texas.
Louise Unger-Kissel, Storm Lake, Iowa.
Class of 1912
Elsie Crouch, Deceased.
Lloyd Crouch, Creighton, South Dakota.
L. A. Dwinell, Lawyer, Sibley, Iowa.
Bernice Gregg-Cockran, Missionary, Persia.
Roy E. Jones, Minister, Lake Park, Iowa.
Gladys Price, High School Teacher, Creston, Iowa.
Elsie Riese, High School Teacher, Bode, Iowa.
W. M. Storey, Studying in Chicago. Home Storm Lake, Iowa.
Charles Unger, Architect, Storm Lake, Iowa.
Hazel West-Dwinnell, Sibley, Iowa.
Edna Morcum, Supt. of Schools, Rolfe, Iowa.
E. C. Rust, Glidden, Iowa.
Class of 1913
Murl Carlton, Early, Iowa.
C. G. Fuhrmeister, Churdan, Iowa.
George Fahs Harper, Chicago, Illinois.
Carol Mereness, High School Teacher, Winnebago, Minn.
Jessie Lindsey, Jefferson, Iowa.
Adrian Perkins, Jefferson, Iowa.
Elleroy Smith, Missionary, Shanghai, China.
Ross E. White, Lawyer, Ottumwa.
Class of 1914
J. Emmons Crouch, Creighton, South Dakota.
Dorothy Gregg, Teacher, Cleghorn, Iowa.
Luella Kettelson, High School Teacher, Winterset, Iowa.
Zeno White, Lawyer, Mason City, Iowa.
Class of 1915
Oliver Wendell Chapman, Ass't Chemistry Professor, Iowa State College.
Walter Benthin, Presbyterian Minister, Portland, Oregon.
Evelyn Ensign, Kobe, Japan.
Mable Plummer-Ranton, Seattle, Washington.
Eldon W. Smith, Principle of Schools, White, South Dakota.
Cora Thompson-Wessling, Lytton, Iowa.
Class of 1916
Agnes Aitken, Business manager of Buena Vista College.
Justice Crowley, California.
Marjory Keith-Crowley, California.
Irene Lindsay-Sohn, Adaza, Iowa.
Ada Mitchell-Benthin, Portland, Oregon.
Beatrice Reidessel-Hood, Logan, Iowa.
Joseph Sohm, Adaza, Iowa.
Class of 1917
Harley Claus, Principal of School, Rolfe, Iowa.
Edward Crouch, Buffalo Center, Iowa.
Marjorie Perkins-Claus, Rolfe, Iowa.
Lillian Sherman-Ronaska, Powerville, Montana.
Amy VanCleve-Hansen, Alta, Iowa.
Ada Holmes-Myers, Storm Lake, Iowa.
Class of 1918
Genevieve Benedict, Teacher, Winterset, Iowa.
Stewart Brown, Council Bluffs, Iowa.
Merrill Drury, Minister, Shanghai, China.
Russel Ensign, Student, Chicago, Illinois.
Edmund Marousek, Minister, Dowe City, Iowa.
Ralph Marten, Minneapolis, Minn.
Florence Mitchell-Willey, Edinburgh, Scotland.
Class of 1919
Esther Aitken, High School Teacher, Kenmare, No. Dakota.
Marie Doxsee, High School Teacher, Early, Iowa.
Nellie Fuhrmeister, Churdan, Iowa.
Lucile Slagel, Teacher, Devils Lake, North Dakota.
Ruth Meighen, Teacher, California.
John Parkhill, Winona, Indiana.
Class of 1920
Dewey Deal, Colton, California.
Joyce Wahl, Teacher, Hampton, Iowa.
John Fulton, Teacher, Hartley, Iowa.
Arthur Reidesel, Brule, Nebraska.
Class of 1921
Ruby Angier-Foell, Storm Lake, Iowa.
Irma Beazely-Crouch, Buffalo Center, Iowa.
Opal L. Kraemer, High School Teacher, Hampton, Iowa.
Eva May, High School Teacher, Sutherland, Iowa.
George Basil Rice, Doctor, Storm Lake and Alta, Iowa.
Herbert Don Ambler, Supt. of Schools, Center Junction, Iowa.
George Deihl, Supt. of Schools, Chaplin, Iowa.
Class of 1922
Margaret D. Jones, High School Teacher, Laurens, Iowa.
Opal Hoffman, Fairview High School Teacher, Storm Lake, Iowa.
Ethel Cole, High School Teacher, Greenville, Iowa.
Karl Nicholas, Principal of High School, Linwood, Iowa.
Robert Richardson, High School Teacher, Storm Lake, Iowa.
Thaddeus Olsen, Medical College, Iowa City, Iowa.
Beryl Rice, Medical College, Iowa City, Iowa.
|
|