*** 1847Q ***
1847Q

1847 DIRECTORY
For the
Town and District of Port Phillip.

Quaintock Thomas: wheelwright: off Bourke lane
Quin James: currier: Moonee Ponds
Quin John: labourer: off Collins lane
Quin Mary: farmer: River Plenty
Quin Roduphus: carpenter: Victoria Place
Quinan W. L: settler: Skeleton Water Hole: County Bourke
Quinlan John: house servant: off Bourke street
Quinlin Ann: laundress: Richmond
Quinlin Richard: labourer: "
Quirk James: bailiff: of court of requests: Flinders lane
Rae James: tailor: Batman'a Swamp
Rae John R.: settler: Jackadanda: Murray
Ruff (Raff?) George: ": Swanston street
Ragg Thomas: agriculturist: Carlton Estate: Plenty
Raleigh Joseph: merchant: Wharf & Mona Vale Moonee Ponds
Raleigh : settler: Western Port
Ralston Gavin: merchant & agent: Collingwood
Ramage Thomas: sawyer: Red Gum Forest: County Bourke
Ramsden Samuel: mason: off Bourke lane
Ramsay James: labourer: "
Randall Walter: shoemaker: Collins lane
Rankin Henry: cabinet maker: Bourke lane
Rankin John: builder: La Trobe street
Rainsom William: sawyer: off Collins street
Ratcliffe John: turner: River Plenty
Rattenbury James: gentleman: Collingwood
Raven John: settler: Barrabool Hills: County Grant
Raven William: painter & glazier: Little Collins lane
Ray John: gunsmith: Malop street: North Corio
Ray John: boatman: Williams Town
Raymond W. O: settler: Shatfordon Avon: Gipps Land
Read G. F: J.P.: settler: river Leigh: County Grant
Read James: labourer: William street: Collingwood
Reardon Dennis: cnrrier: off Bourke street
ReardonJames: publican: Collins lane
Reardon Patrick: shoemaker: off Bourke lane
Reddina John: labourer: off Collins street
Redfern & Alexander: settlers: Emu Plains: Murray
Redman Isaac: labourer: Fore Close: Collingwood
Redmond Christopher: ": off Bourke lane
Read Elizabeth: schoolmistress: Collins lane
Reed Matthew: carpenter: William street: Collingwood
Reed Thomas: chimney sweep: off Collins lane
Reedy& Hook:settlers:Sutton Grange:Conabul Creek: Western Port
Rees Solomon: carpenter: Brighton
Reeve John: settler: Snake Ridge: Gipps Land
Reeves John: cook: Collins lane
Reeves John: clerk: Queen street
Reeves Robert: general dealer: Belfast: Port Fairy
Regan Andrew: labourer: off Bourke lane
Regan Daniel: butcher: off Bourke lane
Regan John: labourer: Lonsdale street
Regan Michael: butcher: Elizabeth street
Reid Agnes: settler: Curragarning: Murray
Reid Thomas: bullock driver: off Lonsdale street
Reid Patrick: settler: Western Port
Reid David: ": Murrimarbung: "
Reid Robert: ": Steward's Ponds: County Bourke
Reid William: mariner: Collins lane
Reilly & Jones: squatters: No-good-damper: Western Port
Reilly Owen: townherdsman: Portland Bay
Rennie Hugh: labourer: Pentridge
Rennie Walter: wheelwright: Collins lane
Renteel James: settler: Shallow Inlet: Gipps Land
Reynolds Francis: joiner: King street
Reynolds Robert: shoemaker: Collins lane
Rice Patrick: labourer: off Bourke lane
Richards Thomas: sawyer: Lonsdale street
Richardson James S: ironmonger: Collins street
Richardson Joseph: dentist & town treasurer: Swanston st
Richardson & Scott: settlers: Prinyallock: County Grant
Richardson Thomas: ": Taylor's River: Portland
Ritchie Andrew: dealer: Bourke street
Richie Malcolm: farmer: Bare Hill: Merri Creek
Richey: dealer: Elizabeth street
Rickards & Gillion: settlers: Gipps Land
Rickards Sydney: puntkeeper: Heidleberg: Yarra
Ricketts Thomas Johnson: gardener: Brighton
Riddell & Hamilton: settlers: Pleasant Bank: Mount Macedon
Riddle Thomas Cosby: hotel keeper: North Corio
Rigby Jeremiah: woodcutter: Brighton
Rigby Joseph: tanner: Roach Terrace
Rigg John: settler: Mercer's Vale: Murray
Riley Burnett: squatter: Dandenong Creek
Riley Benjamin: labourer: off Lonsdale street
Riley Francis: ": off Bourke lane
Riley Hugh: laborer: Roach Terrace
Riley & Barker: settlers: Wannon River
Riley William: labourer: off Bourke lane
Rish William: ": Moonee Ponds
Ritchie J. & J.: settlers: Blackwood: Portland
Ritchie John: ": Warranga Warranga: Portland
Roach George: broker & agent: Flinders lane
Roach Michael: soda water manufacturer: Bourke street
Roadknight W: landholder: Barwon Cottage: South Corio
Robbie Alexander: farrier: Gallic Hill: Darabin
Robert John: carpeneter: Collins lange
Robert E. F. P: straw bonnet maker: "
Roberts David: agriculturist: Little Brighton
Roberts George: wheelwrigbt: Bourke street
Roberts Henry: grazier: Deep Creek: County Bourke
Roberts James: labourer: Williams Town
Roberts James: wheelwright: Collingwood
Roberts James: settler: Kingora: Murray
Roberts John: sawyer: Red Gum Forest: County Bourke
Roberts John W: shopman: Bourke Lane
Roberts Joseph: gardener: Merri Creek
Roberts Robert Arthur:Flinders street
Roberts Thomas: labourer: off Bourke lane
Roberts Thomas: tanner: Victoria Place
Roberts Thomas: tinsmith: Collins lane
Roberts Thomas: baker: Little Brunswick st: Collingwood
Roberts William: carrier: Charles street: "
Roberts William :sawyer: Red Gum Forest: County Bourke
Robertson Colin: farmer: La Rose: Merri Creek
Robertson Evan: ": Mercer's Vale
Robertson Francis: settler: Upper Keilor
Robertson George: ": Portland
Robertson G: gentleman: Myrton: Merri Creek
Robertson Hugh: settler: Richardson River: Pyrenees
Robertson James: grazier: Upper Keillor
Robertson James: farmer: La Rose: Merri Creek
Robertson James: settler: Campaspe Biver
Robertson J. & H.: settlers: River Richardson: Pyrenees
Robertson James: storekeeper:r: Pentridge
Robertson J. G.: settler: Wandhu River: Portland
Robertson James: blacksmith: Merri Creek: Pentridge
Robertson & Kettle : settlers : Wolling: Western Port
Robertson Robert: farmer: Petville: Merri Creek
Robertson & Skeene: settlers: Mount Mitchell: Pyrenees
Robertson W. & H:settlers: Portland
Robins Thomas Ackerly: storeman: North Corio
Robinson & Boyd: settlers: East Emmaralla: Portland
Robinson Charles Thomas: grazier :South Yarra
Robinson Emanuel: brickmaker: Richmond Flat
Robinson George: carpenter: Collins lane
Robinson George : painter: Elizabeth street
Robinson Geo :chief protector of Aborigines :South Yarra
Robinson James: blacksmith: Elizabeth street
Robinson James: labourer: Collins lane
Robinson John: lodging-house keeper: "
Robinson John: charcoal burner: Brightonn
Robinson John: sausage maker: Collins lane
Robinson Lewis: grazier: South Bank of Yarra
Robinson Robert: labourer: Williams Town
Robinson Robert: saddler: Elizabeth street
Robinson Thomas: farmer : Merri Creek
Robson Thomas: painter & glazier: Bourke street
Roche Maria Theresa :lodging-house keeper: Swanston st
Roden Francis :cooper: Flinders lane
Roe Thomas: farmer: River Plenty
Rogers Bernard: shoemaker: Collins Lane
Rogers James: joiner: off Bourke lane
Rogers James: farmer: King's Town: Merri Creek
Rogers John: carpenter: Stephen street
Rogers William: farmer :Marrabull :County Grant
Rogerson & Dick: stockholders:Stringy Bark Forest: County Bourke
Rogerson Thomas: sawyer: Dandenong Creek
Roland & Plummer: druggists: Collins street
RolstonJames: farmer: Springfield: Merri Creek
Ronald William: settler: Murray
Ronald William: farmer: River Plenty
Ronaldson David: carpenter: off Bourke lane
Ronaldson William: butcher: Flinders lane
Rooney Daniel: builder: Bourke street
Rooney Pbelim: labourer: Charles street: Collingwood
Rose Alexander: settler: Glenorchy: Portland
Rose Henry: sergeant of mounted police: police paddock
Rose William: baker: Bourke lane
Rose William: butcher: Collins lane
Ross Alfred: merchant: Merryfield : Pentridge
Ross Charles Henry: settler: Wardy Yallock
Ross & Cunningham: settlers: Murray district
Ross David: dairyman: Salt Water Creek: County Bourke
Ross John: settler: Portland
Ross James: carpenter & joiner: Yarra River
Ross James: gentleman: Melbourne
Ross James Hunter: solicitor: Bourke street
Ross John: settler: County Bourke
Ross Malcolm: wool stower: Cloudy Alley: Williams Town
Rostron Laurence: house & stockholder: Russell street
Rourke H. & H: settlers: River Richardson: Pyrenees
Rourke Phillip: sawyer: Spring street
Rowan Messrs.: settlers: Peechebba: Murray
Rowan James Hutton: settler: Mount Macedon
Row J: ": "
Rowe William. settler: Emu Hills: Portland
Rucker Wm. F. A: merchant: Elizabeth & Collins streets
Roycroft William: asst. secretary to Mechanics' Institution:Collins street
Ruddle Ralph: shopkeeper: Collins lane
Ruffy Thomas & Frederick: settlers: Magum: Western Port
Ruffy Henry & Arthur: ": Tomaque: "
Rule James: builder: Bourke street
Rumbell Matthew: ": off Bourke lane
Russell Andrew: J.P.: merchant: Collins lane
Russell Benjamin:: niglxtman: off Bourke lane
Russell Francis: laboxwex·: Roach Terrace
Russell George:J.P:manager of Clyde County:River Leigh:County Grant
Russell James: labourer: off Bourke lane
Russell John: carter: "
Russell Robert: architect & c: Bourke street
Russell & Simpson: settlers: Carngham: Portland
Russell William: publican: Grange: Portland
Rutherford & Blackmore: settlers: Kilmore
Rutherford George: settler: Richardson's River: Pyrenees
Rutherford & Gried: settlers: Breakfast Creek: Portland
Rutherford James: carpenter: off Bourke lane
Rutherford Thomas: settler: Bourbinandera: Western Port
Rutherford William: ": Pyrenees Ranges
Rutherford H: ": Western Port
Ryan Charles: ": Kilfera: Murray
Ryan John: blacksmith: Swanston street
Ryan John: labourer: Richmond
Ryan Michael: watch-house keeper: Swanston street
Ryan Patrick: wood-cutter: River Yarra
Ryan Thomas: labourer: Gardiner's Creek: Yarra
Ryan William: carpenter: Collins 1ane
Ryrie W. & D: settlers: Yerong: Yarra River
Sage Mary: dressmaker: Moonee Ponds
Sage William: labourer " s
Sally Thomas: ": Wright's lane
Salisbury John: carter: Flinders street
Samson William: flsherman: Brighton
Sandilands James :agriculturist :Carlton Estate: Plenty
Sanford George: shoemaker: Collins street
Sanderkirk Phillip: miller Victoria Parade: Collingwood
Saunders C: settler: Portland district
Saunders Thomas: labourer: Victoria Parade: Collingwood
Saunders Thomas: carter: Moonee Ponds
Saville Jesse: farmer: Darabin Creek
Sawtell Mary: schoolmistress: Flinders lane
Sawyers &Mortimer: soapboilers & chandlers: Bourke st
Say George: publican: Lonsdale street
Sayce Edward: corn & flour factor: Bourke street
Sayers Charles Henry: shoemaker: Elizabeth street
Sayers Edwin M : travelling clerk: Richmond
Scales Richard: farmer: Darabin Creek
Scales Adolphus: settler : Woodhouse : Portland
Scarborough George : poundkeeper: Melbourne Pound
Scarlet Ann: straw bonnet maker: Bourke street
Scarlet George: jeweller : ":
Scarlet John: shoemaker : ":
Scase Edwin & Samuel: farmers : Brunswick
Scholes Richard: milkman: South Yarrra
Scholes Robert: butcher & farmer: Mercer's Vale
Scobie Mitchell F.: settler: Mynna Plains: Mt. Macedon
Scott Andrew: " : Bunninyong
Scott Duncan: butcher : Felix Place: Corio
Scott & Co.: druggists: Corio Terrace: North Corio
Scott George: mason : off Bourke lane
Scott, Grey & Marr: settlers: Green Hills: Port Fairy
Scott Henry: " :Emu Flat :Gipps Land
Scott James: dealer :Little Brunswick street: Collingwood
Scott John: settler : Delom : Gipps Land
Scott John: sawyer: off Bourke lane
Scott Mrs Madeline: settler: Wannon River
Scott Peter: butcher: Brunswick street: Collingwood
Scott William: settler: Erin Vale: Gipps Land
Scully John :carter: Richmond
Seaker Alfred: boot & shoemaker: Elizabeth street
Searl Abraham: farmer: Queen street
Seathe George: schoolmaster: Collingwood
Seathe Jane: schoolmistress: "
Seemer John: agriculturist: Carlton Estate: Plenty
Seffrey Samuel: farmer: Darabin Creek
Selby & Mitchell: settlers : Cox Heifer station: Port Fairy
Selkrig Robert: wine merchant: Brunswick st: Collingwood
Seward J. M: clerk of Insol. Court: "
Sewel Edward: carpenter: Collins Place
Sewel Eliza: laundress: "
Shadforth R. W: Judge's secretary: Brunswick st: Collingwood
Shanahan James: fruiterer: Swanston street
Shanahan Martin: settler: River Richardson: Pyrenees
Shanassy John: labourer: off Bourke lane
Shanley James: agriculturist: Elgar's Survey
Shanks John: publican: Flinders street
Sharmon: Michael & P: farmers: Darabin Creek
Sharp Nehemiah :": Merri Creek
Sharp Peter: settler: Portland
Sharp W: Spring street
Shaughnessy Patrick: agriculturist:Langhorne's station:County Bourke
Shaw Forster: surgeon: Bayview Cottage: North Corio
Shaw James: cabinet maker: off Flinders lane
Shaw J. W: gentleman: St. Kilda
Shaw J. T R.: mariner: Corio street: North Corio
Shay Robert: agriculturist: Gardiner's Creek: County Bourke
Shae Michael: labourer: off Bourke lane
Shearer John: carpenter: Lonsdale street
Sheekleton Joseph: farmer: Port Fairy
Sheedy John: farmer: Pascoeville: Moonee Ponds
Sheedy Martin: carter: off Bourke lane
Sheedy Thomas: shoemaker: off Collins lane
Sheeham Daniel: labourer: off Bourke lane
Sheldon Henry: ": Richmond
Shelly G: settler: Hume River: Murray district
Shelly William: ": " "
Shelly N. J: ": Jenwramul: "
Sheppard C. F: painter: Malop street: North Corio
Sheppard John: waterman: Esplanade: Williams Town
Sheppard Sherbourne: settler: Bourke River
Sheppard Thomas: storekeeper: Corio street: North Corio
Sherlock George: farmer: South Yarra
Sherratt Charles: settler: Glenelg River
Sherratt & Omerod: settlers: New Country:Western Boundary
Sherry William: labourer: Little Brunswick st: Collingwood
Sherwin George: settler: River Plenty
Shewin John: ": River Exe
Shields George: carter: Moonee Ponds
Shields Ralph: farmer: Campbellfield: Sydney Road
Shillinglaw Martha: dressmaker : Collins street
Shillinglaw Phillip: market gardener: Merrr Creek
Shillinglaw William: gardener: Government Gardens
Shoebridge John: dealer: off Bourke lane
Short Hugh: letter carrier: off Collins street
Shortell E: starch manufacturer: Collins lane
Shuiton Jose h: farmer: Darabin Creek
Shumack Amos: labourer: off Collins street
Sibering Thomas B: publican: Market square
Sidebottom R. L. & W: farmers: Pentridge
Silence George: labourer: Little Brunswick st: Collingwood
Sillock John: farm labourer: Merri Creek
Silver John : labourer : off Bourke lane
Sims A. & E: settlers: Tooagalla: Western Port
Simeon James: slopseller: Collins street
Simes William: plasterer: Richmond
Simmonds John: tailor: Pentridge
Simmons John: shoemaker: Brunswick
Simmonds George: milkman: Merri Creek
Simpson J: J.P.: landed proprietor : Grange: Yarra River
Simpson James: brass founder: off Bourke lane
Simpson Nathaniel: gardener: Collins lane
Simpson Samuel: carpenter:Plas Neroyd: Merri Creek
Simpson Donald C: settler: Loddon river: Western Port
Simson H. C. & Co.: settlers: river Glenelg
Simson John: farmer: Pentridge
Sinclair Allan: upholsterer :off Bourke lane
Sinclair Hugh Sinclair: farmer: Myatora: Merri Creek
Sinclair John: settler: Allan Vale: Western Port
Sinclair Thomas: constable: off Bourke lane
Singleton Ralph : carpenter :Pentridge
Singleton Robert: farm labourer: Gallic Hill: Darabin
Skelton Benjamin: Customs' boatman :Williams Towns
Skelton Edward: settler: Half Moon Bay: Mount Nepean
Skelton Henry: storekeeper: off Flinders lane
Skelton William: farmer: Sea View Farm: County Grant
Skidmore Thomas: labourer: Moonee Ponds
Skillen Thomas: carpenter: off Collins lane
Skinner Jonathon: ": Lonsdale street
Slack Joseph: cooper: Elizabeth street
Sladen Charles: L.L.B: solicitor: North Corio
Slattery Patrick: labourer: off Bourke lane
Sleatter Thomas: farmer: Springs
Sleight John: cabinetmaker : McKillop street
Slender William: labourer : Richmond Flat
Sleane Thomas: cooper: Williams Town
Slops Jesse: carter: off Bourke lane
Smith Adam: settler: Bank Vale: County Bourke
Smith Alfred: chemist & druggist: Collins street
Smith Charles: clerk: Flinders street
Smith David: carter: Collins lane
Smith David: ": Bourke lane
Smith Ebenezer: glazier & c: off Collins street
Smith Edward: bullock driver: Strathallan: Darabin Creek
Smith Edward Lynne M.: reporter to Argus: Collins lane
Smith George: settler: Toogarook: Westertn Port
Smith George: brickmaker: Batman's Swamp
Smith Henry: boatman: "
Smith Henry Arthur: merchant: William street
Smith James: boot & shoemaker: Swanston street
Smith James: carter: off Flinders lane
Smith James: J.P.: secy. to Savings' Bank: Merri Creek
Smith James: boatman: Williams Town
Smith John: labourer: Green Mount: Beach
Smith John: brassfounder: Collins street
Smith John: clerk & shopman: Flinders lane
Smith John: labourer: off Bourke lane
Smith John Hyslop: cabinetmaker: "
Smith John Matthew: articled clerk: Moonee Ponds
Smith John Pridham: soliciter: Collingwood
Smith John Thomas: publican: Queen street
Smith Joseph grazier: Big Hill: Kilmore
Smith Joseph: sawyer: Darabin Creek
Smith Isaac: farmer: Brunswick
Smith Phillip: wood-cutter: Brighton
Smith Robert: farmer: Irish Town: Darabin Creek
Smith Robert: grocer: off Bourke lane
Smith Samuel: wheelwright: Victoria place
Smith Sydney: settler: Port Fairy
Smith Thomas: grocer: &c.: Portland Bay
Smith Thomas: brazier & c: off Collins lane
Smith Thomas: labourer: off Bourke lane
Smith William: shoemaker: Portland Bay
Smith William: baker: Collins lane
Smith William: saddler: Swanston street
Smith William: agent: Bourke street
Smith William: shoemaker: Little Brunswick st: Collingwood
Smith William: carrier: ": "
Smith William: town herdsman: Wells: Beach: Williams Town
Smith William: Publican: Young Queen: Pascoeville
Smith William: farmer: Flemington: Mount Macedon
Smith William: settler: Barker's station Western Port
Smith David: butcher: Elizabeth street
Smythe & Allen: settlers: Glenn William: Western Port
Smyth H. W. H: C. C. L. police station: Broken River
Smythe J. J: settler: Gallonbiell: Portland
Snape William: cooper: Elizabeth street
Snell William: shoemaker: "
Snellin Edward :distiller & malster: off Lonsdale street
Solomon Joseph: settler: Salt Water River
Somner John: ": Devil's River
Somner John :clerk to Heape & Grice :Stephen street
SommervilleGeorge: publican :Elizabeth street
Sommerville John: linen draper & c :Collins street
South George: carpenter: Collingwood
Sparkman C. F: settler: Conorabal: Western Port
Sparks D. P: ": Gipps Land
Sparks Edward: stonemason : Brunswick
Sparks Octavius B: settler :Swan Beach: Gipps Land
Sparrow W. C: customs locker: Flinders lane
Speed William: dairyman: Lardidark: County Bourke
Speery Joseph :carpenter: off Collins lane
Spencer Brothers: grocers: Corio street: North Corio
Spencer John & C: ": Collins street
Spencer Richard : grain & flour factor: Swanston street
Spencer J. H. H.: landowner : Brunswick st: Collingwood
Sperin William: stonemason : Bourke street
Spice Thomas: shoemaker: Upper Weiraby
Spink John : painter : Swanston street
Splatt W. F: merchant: St. Kilda & Queen street
Spotswood J. S: general dealer: Connors st :Williams Town
Sproat J :surgeon & accoucher: Queen street
Sproat Thomas : settler : Indented Head: County Grant
Stafford John :landing waiter: Lonsdale street
Staines Joseph: miller & mealman: off Collins street
Stainsby Robert: musician: Flinders lane
Stainson William: fisherman: Brighton
Stanlake Robert: carter: off Collins lane
Stanley Edward : labourer: Williams Town
Stanton John: constable :off Bourke lane
Stanton Thomas :labourer: "
Stanway Mary Mrs: lodging house keeper: Flinders lane
Stanway William: ulpholsterer: Collins street
Stanway George: publican : Brunswick
Stapleton P.: ser. of town police: Collins street
Staughton Simon: settler: Exeford: River Exe
Stawell William: barrister: William street
Stawell W. J: settler: Rathescar: Western Port
St. Clair George: bootmaker: Collins street
Steel Edward: labourer: Bourke lane
Steel Michael: settler: Western Port
Steele Robert & Thomas: settlers: Malfivallock: Portland
Stenicon B: settler: County Bourke
Stephen F. I. S: solicitor: Swanston street
Stephen James: sawyer: off Bourke street
Stephen John: advocate: Bourke street
Stephen Sidney: barrister: Lonsdale street
Stephens & Allen: settlers: Catantell: Portland
Stephens John: settler: St. Stephen
Stepstoe (Steptoe?) William: shoemaker: off Bourke lane
Sterck Charles: baker: Flinders lane
Sterling John: storeman: Collins street
Stenor Thomas: sawyer: W. Creek: County Bourke
Sterry Robert: carpenter: Hyat street: Collingwood
Stevens F. P: clerk to Benjamin: Bourke street
Stevens & Co.: settlers: County Bourke
Stevens George T: butcher: Batman's Swamp
Stevens John: carter: off Lonsdale street
Stephens J. W: settler: Portland
Stephens R: customs boatman: Williams Town
Stevens & Thompson: settlers: Water Holes: Fiery Creek
Stevenson Daniel: carpenter: off Bourke lane
Stevenson H. & P: settlers: Western Port
Stevenson Henry: farmer: Heidelberg
Stevenson John: settler: Wainalla: Western Port
Stevenson James: sawyer: off Bourke lane
Stevenson Joseph: settler: Christmas Hills: Western Port
Stevenson Patrick: farmer: Heidelberg
Stevenson Thomas: collector: Russell street
Stevenson William: settler: County Bourke
Stevenson William: bullock drive: Swamp: Richmond
Steward Joseph: dairyman: River Plenty
Steward & Kingshead: settlers: Bungburrel: Portland
Stewart A: agriculturist: Brunswick
Stewart Andrew: settler: Polangan: Avoca River
Stewart Donald: carpenter: Darabin Creek
Stewart George: engineer: Bourke street
Stewart James:wine merchant:Flinders lane & Fore Close street: Collingwood
Stewart John: sawyer: Brunswick
Stewart John: farming overseer: Warangle Reserve: County Bourke
Stewart, McKenzie & Co.: settlers: Reedy Creek: Goulburn
Stewart Peter: timber merchant: Collins lane
Stewart Richard: labourer: off Collins lane
Stewart Robert: farmer: Merri Creek
Stewart Thomas: French polisher: off Collins lane
Stewart William: waiter: off Bourke lane
Stellard& Donell: settlers: Lower Crawfords: Portland
St. John G. F. B. : C. C. L.: Brunswick st: Collingwood
St. Ledger John: house-carpenter : Flinders street
Stirling & Fairbairn: settlers :Mather's Creek: Glenelg
Stock George: labourer: Bourke lane
Stockdale Thomas :": Collins street
Stoddart D. E :settler: Lal Lal: Bunninyong
Stokes George J.: publican: Travellers Rest: Mount Macedon
Stokes James: labourer: Close street: Collingwood
Stone Charles : teacher : Little Brighton
Stonehouse John: cabinetmaker: Elizabeth street
Stooke Edwin :joiner : Bourke lane
Stooke & Furze : butchers: Swanston street
Storry Edward Martin: cattle broker : Richmond
StowellWilliam: labourer : Richmond Flat
Stowers Thomas :solicitor : ":
Strachan & Co.: :merchants: Corio street: North Corio
Strachan F. J: settler: County Bourke
Stratton John : sawyer :Deep Creek: County Bourke
Stratton J. A. & Co.: settlers: One Tree Hill: Gipps Land
Stroker John: butcher :Brighton
Strong Augustus: settler: Port Fairy
Strong & Foster: settlers: St. Mary's:v Portland
Struthers Andrew: coachsmith : Victoria place
Stupart John: shoemaker: Bridge Inn: Plenty
Suchet Auguste Charles: publican : King street
Sugden W. Johnstone : chief constable :Collins lane
Sullivan Constantine: labourer: Lonsdale lane
Sullivan Daniel: settler: Point Nepean
Sullivan John: townherdsman: off Collins lane
Sullivan Martin :milkman : South Yarra
Sullivan Thomas: agricultural labourer: Merri Creek
Sullivan John:surgeon's assistant: Bourke street
Sullivan John H.: wine merchant: Elizabeth street
Sullivan John: settler: Calitini: County Bourke
Sullivan M: ": "
Sullivan Michael: labourer: Richmond Flat
Sullivan Patrick: ": off Bourke lane
Sullivan William : servant: "
Sulch John : painter & glazier :Collins street
Sutherland Alexander: builder: Flinders lane
Sutherland George: settler : Collingwood
Sutherland Joseph: ": Moranding: Western Port
Sutherland R :surgeon : Portland Bay
Sutherland Robert: settler : Native Creek : Portland
Sutton Thomas Hawke: pilot: Williams Town
Swan James: butcher: Milner's paddock: Darabin Creek
Swanson George: cooper: Swanston street
SwanstonC: settler: Portland
Swanston & Grant: settlers: Switzerland: Murray
Swanston James: agriculturist: Carlton Estate: Plenty
Swarn Henry: labourer: Close street: Collingwood
Sweeting Frederick: carrier: Bourke street
Sweetman Edward: Wesleyan minister: "
Swindell Charles Henry: sergeant of police: off Flinders lane
Swinnerton John: blacking manufacturer: Russell street
Swords James: compositor: Bourke street
Swords Mary Anne: dressmaker: "
Sykes Matthew: labourer: off Collins lane
Sykes William: carter: off Bourke lane
Symmonds John: general dealer: Collins street
Symons William: sailmaker: Bourke street
Synott Charles: settler: Pyrenees
Synott George & Marcus: ": Little River: Geelong

A - B      C - D     E - G     H - J     K - M     N - P     Q - S     T - V     W - Z

Table of Contents | 1847 Home | Name List