Directory Eureka City Schools

1952-1953

EUREKA, CALIFORNIA

1915 J Street

Telephone HI 3-0861

 

Index

 

Name, Page

 

A

Adams, H.W.,1

Administration, 2

Aho, Mrs. Ethel, 20

Allen, George G., 23

Amundson, Mrs. Alice, 22

Anderson, Ivar F., 28

Anderson, Leslie B., 24, 5

Anderson, Runar, 27

Argo, John L., 1

Armstrong, Mrs. Dolores, 8

Arnautoff, Vasily V., 5

Asselstine, Dorothy A., 2, 15

Austin, Mrs. Dorothy, 18

 

B

Baker, Hoyt S., 5

Bandy, Mrs. Margery, 2

Bannon, Mrs. Virginia, 16

Barkdull, Joseph J., 21

Barnum, Mrs. Frank, 25

Bastian, Mrs. Velma, 4

Bates, Mrs. Katherine, 15

Beaver, Mary, 5

Beebe, Ernest, 8

Belfils, Darwin, 3

Bergen, Robert, 9

Bergroth, Mrs. Lorene, 9

Berry, Mrs. Gladys, 24

Bettencourt, Mrs. Esther, 9

Bishop, Mrs. Frances, 21

Blair, Mrs. J. M., 26

Board of Education, 1

Bohanan, Mrs. Ethel, 9

Bonniksen, Palner H., 23

Borg, Agnes O., 5

Bowersox, John M., 2, 12

Braghetta, Mrs. Ruth, 7

Broderick, Mrs. DeEtte, 9

Brown, Gordon, 8

Brown, Ruth, 5

Bryant, Arthur W., 3

Bryant, Ralph, 9

Bumpus, Ralph, 5

Burger, Rose Ann, 9

Burns, Mrs. Catherine M., 17

 

C

Calendar, 25

Callaway, Mrs. Elizabeth, 22

Cameron, Mrs. Margaret, 15

Camilli, A., 28

Canty, Anne, 2, 22

Carlson, Mrs. Anna, 9

Carlson, C.V., 24

Carlson, Mrs. Leona, 16

Carlson, Mrs. Laurene, 16

Carranza, Mrs. Inez, 22

Carter, Mrs. Sarah F., 5

Cetina, Ray R., 16

Child Care Center, 23

Christiansen, Sonnick, 28

Clarke, Cecile, 7

Clarke, Mrs. Jane, 28

Cochran, Mrs. Virginia L., 19

Colivas, Jerome, 9

Collins, Aelred J., 28

Collver, Mrs. Nene P., 3

Comfort, Jerrold, 9

Corbin, Mrs. Louise H., 16

Corder, Mrs. Mayme, 23

Cornwall, Mrs. Lucile, 21

Couer, Harold, 28

Craig, Edith, 3

Culbertson, Mrs. Ruth, 12

Curry, Margaret, 21

Cutten School District School Trustees, 27

 

D

Damon, Mrs. Dora, 19

Darrah, Mrs. R. C., 27

Davis, Mrs. Ruth, 9

de Bernardi, Mathilde, 5

Deckrosh, Mrs. Zelma, 9

Dodge, Mrs. Ross, 26

Donlon, Clarissa M., 5

Dopplmaier, Mrs. Mabel G., 5

Drennan, Doris, 4

Dreyer, Charles J., 13, 5

Dreyer, Ms. Sarah, 22

Duggan, Curtis, 9

Dunn, Frank, 18

Dunn, Mrs. Victoria, 4

Dunton, Ora, 21

 

E

Early, Mrs. Helen, 22

Eeds, James, 9

Eich, Walter W., 28

Eikenbery, Mrs. Doris, 21

Eisele, Mrs. Patricia, 13

Elk River School District School Trustees, 27

Eller, Mrs. Frances, 14

Erickson, Don, 14

Eureka City Schools:

Evening High, 12

Franklin, 15

Grant, 17

Jefferson, 18

Junior High, 8

Lincoln, 19

Marshall, 21

Senior High, 5

Worthington, 22

Eureka Council P.T.A., 25

Eureka Teachers' Association, 24

 

F

Falkenberg, Mrs. T. R., 26

Feely, Mrs. Lillian H., 20

Fick, Mrs. Myrtle, 14

Foster, Ernest, 12

Foster, Ernest B. Jr., 28

Frank, Mrs. Avis, 2

Franklin P.T.A., 26

Fraser, Mrs. Grace E., 5

Fraser, J. Thomas Jr., 1

Fredrickson, Mrs. Pearl, 24

Freshwater School District School Trustees, 27

 

G

Gardeners, Transportation, Painters, 23

Gardner, Mrs. Mildred, 9

Garcelon, Robert L., 28

Garfield, School District School Trustees, 28

Garling, Eldon, 13

Gastineau, Mrs. Donna, 15

Garvey, Mrs. Hattie, 19

Genter, Mrs. Helen, 5

Giacomini, John H., 27

Gilbert, Mrs. Beulah, 19

Gilbert, Joseph B., 6

Giuntini, Ugo, 9

Glavich, Anton, 20

Gleason, Joseph P., 23

Gordon, Mrs. Anna, 17

Gordon, Vincent, 6

Grant School P.T.A., 26

Gregory, Dr. D. Q., 23

Griffin, Genevieve, 10

Grimm, Edward, 23

Gupton, Charles H., 28

Guthrie, Glenn J., 2, 5

Guthrie, Mrs. Margaret, 21

 

H

Hall, Winfield, 13

Hamilton, Mrs. Georgia, 15

Hammond, Mrs. Irene, 10

Hansen, Mrs. Carl M., 26

Hansen, Mrs. Dorothy, 19

Hansen, Mrs. Geraldine, 22

Hansen, Mrs. Minnie, 13

Hansen, Thomas, 6

Hansen, Thoralf, 20

Harris, Mrs. Edith, 23

Harms, Russell, 13

Hart, A. Frances, 18

Hart, Mrs. Phyllis, 15

Hartloff, Mrs. Vera, 1

Hartman, Mrs. Constance, 20

Hartman, Mrs. Vivian, 19

Henderson, Mrs. James, 27

Henderson, Mrs. Lillian, 20

Herriott, Stewart, 24, 13, 10

Hershey, Thomas R., 4

Hessel, Evelyn V., 6

Hibdon, Thomas L., 6

Hibler, Fred P., 27

Hill, H. A., 27

Higgins, Mrs. Nelle, 17

Hinkle, Mrs. Joanne, 15

Hinman, Earl, 12

Hodgkinson, Mrs. Frances, 18

Holgerson, Hans, 28

Holmes, Herbert, 13

Hopkins, Mrs. Winifred, 24

Hoover, Mrs. Olive, 12

Hoover, Paul F., 23

Hosford, Grant A., 27

Howatt, Haven D., 2, 17

Howland, Mrs. Robert, 26

Huddleson, Clifford, 2

Hunter, Harold, 6

Hurlbut, Charles, 10

Husband, Mrs. Katherine, 18

 

I

Innis, David, 10

Irving, Mrs. Hally, 10

 

J

Jackson, Leonard W., 27

Jackson, Mrs. Mary, 16

Jacobs, Mrs. Emily, 6

Jacobs, Jeannette, 20

Jefferson School P.T.A., 26

Jenne' James, 24, 6

Johnson, Mrs. Allen G., 26

Johnson, Mrs. Audrey, 8

Johnson, Bert, 10

Johnson, Mrs. Mildred, 4

Johnson, Mrs. Virginia, 18

Jones, Melvin, 24, 8

Jones Prairie School District School Trustees, 28

Jordan, Mrs. Belva, 18, 17

Judice, Louis, 23

Junior High School P.T.A., 26

Jurick, Joseph A.M., 10

 

K

Kallio, Mrs. Sigrid, 19

Kamarad, Mrs. Doris, 15

Kennedy, Mrs. Celeste, 6

Kennedy, J. Edward, 10

Kessler, Mrs. Esther, 17

King, Mrs. Marjorie, 6

Kinshella, James, 16

Kinshella, Mrs. Norma, 16

Kirkemo, Mrs. Cliff, 26

Kjer, Mrs. Alice O., 3

Knudsen, Ellen C., 2, 21

Koenig, Mrs. Lucian, 25

L

Lambert, Mrs. Frances, 18

Larson, Mrs. Helen, 19

Lasell, Sylven J., 1

Lawitzke, Mrs. Millicent, 21, 18

Ley, Mrs. Amelia V., 3

Lincoln School P.T.A., 26

Lierena, Mrs. Donna, 20

Longholm, Leonard, 6

Look, Mrs. Mildred, 20

Look, Mrs. Reva, 15

Lopez, Mrs. Virginia, 13

Loveless, W. Frank, 13, 10

Lowry, Mrs. Barbara, 10

Lufkin, Mrs. Gloria, 17

Lufkin, James A., 22

 

M

MacIlvain, Shirley, 10

MacKinnon, Florence C., 4

Mackins, Mrs. Janet A., 28

Macpherson, Mrs. Clara, 13

Mangeoros, Mrs. Elizabeth, 12

Manning, Dwight, 19

Manning, Mrs. Evangeline, 17

Martin, Mrs. Cloyce E., 6

Martin, Doris, 15

Martin, Mrs. Gladys, 17

Massagli, Mrs. Colleen, 16

Mathews, Margaret M., 6

Matteoli, Ledo, 10

McBeth, Chester, 8

McCaddon, Mrs. Dorothy, 21

McClaskey, Mrs. Florence, 20

McClaskey, P. W., 27

McCloskey, Mrs. Emily, 21

McCord, Mrs. Hazel, 4

McFarland, Robert, 23

McGill, Mrs. Elizabeth, 16

McGill, Fred, 22

McGovern, Mrs. Margaret, 19

McGowan, Winnogene, 20

McIntosh, Mary Virginia, 24, 6

McLaughlin, Mrs. Sibyl, 20

McMahon, Mrs. Helen V., 20, 13

McVay, Mrs. Margaret P., 3

Melendy, Mark, 10

Mercer, Claudia, 10

Michaels, Frank, 13, 6

Micka, Berniece, 11

Miles, Albert, 1

Miller, Wayne V., 28

Milton, Mrs. Imogene, 17

Mitchell, Roy, 13

Mitts, Mrs. Flo C., 18

Monroe, Mrs. Lillian, 4

Monroe, Mrs. Sara, 13

Moore, Mrs. Alma Ruth, 15

Moore, Mrs. Anna, 11

Moore, Mrs. Marian, 12

Moore, W. Claude, 8

Morehouse, William, 11

Morgan, George A., 14, 7

Morrow, C. E., 14

Morris, Charles S. Jr., 2, 8

Morris, Mrs. Delma, 21

Morrison, Mrs. Adah, 19

Munson, Mrs. Emily, 11

 

N

Nichols, Cecil E., 28

Nellist, Mrs. Fanny, 24

Nelson, Emel, 8

Newsom, Joel P., 14

Nevills, Mrs. Ralph, 25

Non-Certificated School Employees' Association, 24

Novarino, Victor C., 14

Noyes, Mrs. Dorothy, 20

 

O

Odean, Mrs. Elizabeth, 17

Oliveira, Mrs. Virginia, 19

Olson, Harold, 14, 3

Oppenheimer, Janet, 19

Orndoff, Mrs. Della G., 7

Orndoff, Lloyd, 14, 7

Ostensen, Mrs. Ruth, 21

Outside School Districts, 27

 

P

Parent Teachers Associations, 24

Paul, Russell, 12

Paxton, Mrs. Janet, 17

Peek, William, 7

Perske, F. L., 27

Person, Alice G., 18

Peters, Lowell, 8

Petersen, Noah, 8

Peterson, Mrs. Alma, 8

Peterson, Mrs. Kathryn, 11

Philp, Mrs. Wilmot, 26

Pifferini, Mrs. Shirley, 22

Pike, Leon, 7

Pike, Mrs. Renee, 12

Pinches, Mrs. Marianne, 21

Pola, Mrs Mary, 19

Porter, J. Alice, 20

Power, Emily, 11

Proaps, Robert, 17

Provart, Mrs. Lois, 3

Pulliam, Walter L., 2, 18, 14

 

Q

Quarnheim, Elva G., 22

Quinn, Mrs. Joyce, 21

 

R

Ray, Mrs. Marjorie, 19

Reardon, Mrs. H. E., 27

Reeves, John, 22

Reid, Charles, 7

Reinke, Mrs. Ann, 16

Roarke, Bryan, 23

Roberts, Donald, 23

Robertson, Harold, 17, 4

Rolph School District School Trustees, 28

Romero, Mary Beatrice, 19

Roscoe, Mrs. Loree, 17

Rose, Fred, 11

 

S

Salmon Creek School District School Trustees, 28

Samoa School District School Trustees, 28

Samuelson, Shirley, 24

Sander, Walter, 28

Schalansky, Mrs. Ella, 11

Schrader, Mrs. Margaret, 18

School Principals, 2

Schulze, Tosca E., 17

Scott, Mrs. Jane, 22

Sears, Mrs. Mildred, 22

Seely, J. Arthur, 23

Senior High School P.T.A., 26

Senter, Mrs. Ruth, 16

Serbousek, Mrs. Marion, 2

Shaller, Mrs. Anne, 22

Shearwood, Mrs. C., 20

Shields, Harry L., 23

Shieman, Mrs. Helen M., 24, 2

Sheldon, Anne M., 7

Shinn, Earl, 14

Sherman, Robert, 11

Sherwood, Mrs. Jeanne, 18

Showers, Irene, 2, 19

Simonsen, Mrs. Oliva, 21

Silva, Mrs. Verna, 18

Slotte, Mrs. Ferol, 20

Smeltzer, Mrs. Caryl, 20

Smith, Mrs. Ethel O., 18

Smith Mrs. Frank, 26

Smith, Hazel, 19

Smith Mrs. Maurine, 16

Smith, Minnie M., 7

Smith, Mrs. Zola, 24

Somma, Mrs. Zelma, 11

Sorgen, Mrs. Paul, 27

Soules, Mrs. Ruth, 7

South Bay School District School Trustees, 28

Speights, Cedric, 23

Spray, William, 8

Squires, Mrs. Catharine, 21

Stenback, Mrs. Jane, 11

Stevens, Irma, 8

Stevens, Mrs. Norman F., 26

Stevens, Mrs. Wilma, 17

Sundfors, Mrs. Melba, 11

Supervisors and Special Services, 3

Swain, Irving, 7, 3

Swanlund, David, 14

Swanson, Mrs. Winifred, 16

Swensen, Doris, 11

 

T

Teach, Mrs. Sigrid L., 24, 2

Thompson, Mrs. Geneva, 22

Thorsness, Norman, 12, 3

Tornwall, Mrs. Grace, 14

Twenty-second District Congress of P.T.A., 25

 

U

Unger, Mrs. Warren, 28

 

V

Vojtek, Robert, 24, 4

 

W

Wall, Leslie, 23

Walund, Mrs. Letha, 24

Watkins, Mrs. Rittie, 24

Weichselfelder, Mrs. Fern, 21

Weichselfelder, Louis, 7

Wheeler, Mrs. Lois, 14, 11

Wilbur, Mrs. Joanne, 20

Wilcox, Jerome, 11

Wilcox, Leonard, 1

Wilcox, Mrs. Martha, 7

Willard, Jay H., 7

Williams, Frank, 22

Williams, Grace, 22

Williamson, Ellis, 7

Wilson, Mary Catherine, 4

Wilson, Mrs. Orvil, 26

Winzler, Maude, 15

Winzler, Mrs. Ruby H., 23

Woodruff, Mrs. R. D., 26

Wooten, Mrs. Patricia, 14

Worthington School P.T.A., 27

Wrigley, Ethel, 11

Wrigley, Irving, 28

Wrigley, James B., 28

Wrigley, Philip, 27

 

Y

Yaley, Muriel, 4

Yates, Mrs. Neville, 25

Young, Mrs. Dorothy, 22

Young, Mrs. Rose Ellen, 4

 

Z

Zeigler, William, 11

Zumwalt, Bernice, 11

 

 

 

Page 1

 

BOARD OF EDUCATION

1915 J Street

 

Mrs. Vera Hartloff, President

1134 H Street, Tel. HI 2-2717

Term expires July, 1953.

 

J. Thomas Fraser, Jr.

1736 L Street, Tel. HI 2-8449

Term expires July, 1953.

 

Sylven J. Lasell

1450 A Street, Tel. HI 3-2068

Term expires July, 1953.

Albert Miles

2233 F Street, Tel. HI 2-2295

Term expires July, 1953.

 

Leonard L. Wilcox

2214 E Street, Tel. HI 2-5869

Term expires July, 1953.

 

H. W. Adams, Secretary

1023 Huntoon Street, Tel. HI 2-0400

 

 

 

 

 

ADMINISTRATION.

1915 J Street.

 

Page 1 cont.

 

H. W. Adams

City Superintendent

Office, Junior High School, Tel. HI 3-0861

1023 Huntoon Street, Tel. HI 2-0400

 

John L. Argo

Business Manager

Office, Junior High School, Tel. HI 3-0861

2936 Lowell Street, Tel. HI 2-6180

 

Page 2

 

Mrs. Helen M. Shieman, Secretary to the Superintendent.

3203 K Street, Tel. HI 2-3033

 

 

Mrs. Margery L. Bandy, Secretary

1220 Tenth Street, Tel. HI 2-5691

 

Mrs. Sigrid L. Teach, Bookkeeper

4040 L. Fairfield Street, Tel. HI 2-3166

 

Mrs. Avis Frank, Asst. Bookkeeper

928 South Avenue, Tel. HI 2-1104

 

Mrs. Marion Serbousek, PBX Operator

3556 Dakota Street

 

Clifford Huddleson, Supply Clerk

2423 Fairfield Street, Tel. HI 2-7349

 

 

 

 

 

SCHOOL PRINCIPALS

 

Page 2 cont.

 

Glenn J. Guthrie, Senior High School

935 Carson Street, Tel. HI 2-5525

 

Charles S. Morris, Jr., Junior High School

2739 H Street, Tel. HI 2-2351

 

J. M. Bowersox, Evening High School

Director Adult Education

4242 Walnut Street, Tel. HI 2-4981

 

Dorothy A. Asselstine, Franklin School

304 Dollison Street, Tel. HI 2-0053

 

Haven D. Howatt, Grant School

1922 F Street, Tel. HI 2-8079

 

 

Walter L. Pulliam, Jefferson School

3320 Pine Street, Tel. HI 2-3905

 

Irene Showers, Lincoln School

1441 A Street, Tel. HI 2-9355

 

Anne Canty, Worthington School

1813 Sixth Street, Tel. HI 2-5056

2227 E Street, Tel. HI 2-5689

 

Ellen C. Knudsen, Marshall School

 

 

 

 

 

 

 

SUPERVISORS AND SPECIAL SERVICES

 

Page 3

 

Mrs. Nene P. Collver, General Elementary Supervisor

2927 D Street, Tel. HI 2-1328

 

Mrs. Alice O. Kjer, Supervisor, Child Welfare and Attendance

737 Humboldt Street, Tel. HI 2-5188

 

Edith Craig, Supervisor of Health

1603 I Street

Darwin Belfils, Supervisor of Elementary Vocal Music

2216 R Street, Tel. HI 2-4613

 

Mrs. Amelia V. Ley, Supervisor of Elementary Physical Education

288 Hillsdale, Tel. HI 2-6710

 

Mrs. Lois Provart, Supervisor of Elementary Art

3150 F Street, Tel. HI 2-3681

 

Arthur W. Bryant, Co-ordinator Audio Visual Aids

1222 Williams Street, Tel. HI 3-1040

 

Mrs. Margaret P. McVay, Co-ordinator Kindergarten Education

2436 E Street, Tel. 3-2197

 

Harold Olson, Co-ordinator Continuation Education

3308 M. Street

 

Norman Thorsness, Co-ordinator Trade & Industrial Education

3403 H Street, Tel. 3-1040

 

Irving Swain, Co-ordinator High School Physical Education

2719 J Street, Tel. HI 2-7302

Page 4

 

Mary Catherine Wilson, Co-ordinator Education of the Physically Handicapped

Bayside, California (Tel. Arcata) 26-R-1

 

Florence MacKinnon, Speech Therapist

1140 E Street, Tel. HI 2-3681

 

Harold Robertson, Teacher of the Deaf and Hard of Hearing

Box 366, Blue Lake, Calif.

 

Mrs. Rose Ellen Young, Psychometrist

33-G Marine View Terrace

 

Thomas R. Hershey, Teacher of the Physically Handicapped

560 Sixteenth Street, Arcata

 

Mrs. Hazel McCord, Teacher of the Physically Handicapped

240 Spring Street, Arcata, Tel. 400

 

Mrs. Lillian Monroe, Teacher of the Physically Handicapped

Route 1, Box 245, Bayside

 

Muriel Yaley, Teacher of Elementary Instrumental Music

1036 J Street, Tel. HI 2-9367

 

Doris Drennan, School Nurse

1603 I Street

 

Robert Vojtek, Cafeteria Supervisor

524 W Harris Street, Tel. HI 2-1045

 

Mrs. Velma Bastian, Clerk, Nurse's Office

2618 L Street, Tel. HI 2-6178

 

Mrs. Victoria Dunn, Attendance Clerk

14 Clark Street, Tel. HI 2-5295

 

Mrs. Mildred Johnson, Clerk to Elementary Supervisors

433 W. Buhne Street, Tel. HI 2-4082

 

 

 

 

 

 

 

EUREKA SENIOR HIGH SCHOOL

2029 J Street

Telephone HI 3-0861

 

Page 5

 

Glenn J. Guthrie, Principal

935 Carson Street, Tel. HI 2-5525

 

Leslie B. Anderson, Vice-Principal

1302 Sixth Street, Tel. Hi 2-4785

 

Ruth Brown, Dean of Girls; Civics

272 Clark Street (rear) Tel. HI 2-6923

 

Vasily V. Arnautoff, English 11, Newswriting

1303 E Street, Apt. 4

 

Hoyt S. Baker, Physics, Geometry, Mechanical Drawing

1602 Hodgson Street, Tel. HI 3-1833

 

Mary A. Beaver, Civics, U.S. History

1140 E Street, Tel. HI 2-7710

 

Agnes O. Borg, Art

272 Clark Street, Tel. HI 2-6329

 

Ralph Bumpus, Auto Mechanics

1727 Dean Street

 

Mrs. Sarah F. Carter, English 10, 11, 12

2008 I Street, Tel. HI 2-9243

 

Mathilde de Bernardi, Library Science

1128 G Street, Tel. HI 2-8806

 

Clarissa M. Donlon, World History, U.S. History

833 H Street, Tel. HI 2-7070

 

Mrs. Mabel G. Dopplmaier, Biology

1511 F Street, Tel. HI 3-0636

 

Charles J. Dreyer, General Shop

2121 H Street, Tel. HI 2-0322

 

Mrs. Grace E. Fraser, Business Math, English 10, 11,

2540 G Street, Tel. HI 2-5513

 

Mrs. Helen Genter, Homemaking 10, 11

204 W Hawthorne Street, Tel. HI 2-7362

Page 6

 

Joseph B. Gilbert, Bookkeeping 1, Advanced Salesmanship, Common Law

1731 Myrtle Avenue, Tel. HI 2-0468

 

Vincent Gordon, Printing

2547 California Street

 

Thomas Hansen, English 10

2560 A Street, Tel. HI 2-2562

 

Evelyn V. Hessel, Shorthand 1, Advanced; Typing 2

2031 F Street

 

Thomas L. Hibdon, Glee, Choir

1202 Henderson Street, Tel. HI 2-3618

 

Harold Hunter, Algebra, Advanced Algebra, Solid Geometry

1703 L Street, Tel. HI 2-0880

 

Mrs. Emily Jacobs, World History

2003 H Street, Tel. HI 2-4766

 

James Jenne', World History, U.S. History

819 Seventh Street, Tel. HI 2-7682

 

Mrs. Celeste Kennedy, Physical Education

2436 E Street, Tel. HI 3-2197

 

Mrs. Marjorie King, World History, English 11

826 Del Norte Street, Tel. HI 2-8343

 

Leonard Longholm, Physical Education

2202 K Street, Tel. HI 3-0249

 

Mary Virginia McIntosh, French 1, 2; U.S. History

1130 California Street, Tel. HI 3-0356

 

Mrs. Cloyce E. Martin, English 11

2003 N Street, Tel. HI 2-5891

 

Margaret M. Mathews, Spanish 1, 2

523 Ninth Street, Tel. HI 2-1688

 

Frank Michaels, Carpentry

38 Wabash Avenue, Tel. HI 3-1328

 

 

 

 

Page 7

 

George A. Morgan, Chemistry, General Science

925 Seventeenth Street, Tel. HI 2-3133

 

Mrs. Della G. Orndoff, Typing 1, Bookkeeping 1

1129 Del Norte Street, Tel. HI 2-5271

 

Lloyd Orndoff, Woodwork 1, Advanced Mechanical Drawing

1129 Del Norte Street, Tel. HI 2-5271

 

William Peek, Agriculture 1, Advanced

4437 Lewis Avenue

 

Leon A. Pike, English 10, Speech, Drama

203 Alder Avenue, Tel. HI 3-2036

 

Charles Reid, Biology

Box 35, Trinidad

 

Anne M. Sheldon, Latin 1, 2, English 10

2302 G Street, Tel. HI 2-5546

 

Minnie M. Smith, Typing 1, Student Body

1140 E Street, Tel. HI 2-6610

 

Mrs. Ruth Soules, Homemaking 10, 11

1137 Russ Street, Tel. HI 2-4443

 

Irving Swain, Co-ordinator Physical Education

2719 J Street, Tel. HI 2-7302

 

Louis Weichselfelder, Band, Orchestra, Beg. Band

1911 O Street, Tel. HI 2-2858

 

Mrs. Martha Wilcox, Physical Education

822 Sixteenth Street, Tel. HI 3-1817

 

Jay H. Willard, Physical Education

2226 K Street, Tel. HI 2-0885

 

Ellis Williamson, Driver Education & Training

1824 Harris Street, Tel. HI 3-0728

 

Cecile Clarke, Curator of Museum

2315 K Street, Tel. HI 2-1522

 

Mrs. Ruth Braghetta, Attendance Clerk

3016 G Street, Tel. HI 2-0877

Page 8

 

Mrs. Audrey Johnson, Library Clerk

1823 Hayes Street, Tel. HI 2-4241

 

Irma L. Stevens, Secretary

1033 Carson Street, Tel. HI 2-0134

 

Gordon Brown, Engineer

1732 L Street

 

Melvin Jones, Laundryman

3348 H Street, Tel. HI 2-1652

 

Chester McBeth, Custodian

1806 J Street, Tel. HI 3-1170

 

W. Claude Moore, Custodian

2607 Hall Avenue

 

Emel Nelson, Custodian

1767 I Street, Tel. HI 3-0332

 

Lowell Peters, Engineer

925 Huntoon Street, Tel. HI 2-8059

 

Mrs. Alma Petersen, Custodian

2319 J Street, Tel. HI 2-9366

 

Noah Petersen, Custodian

1123 I Street

 

William A. Spray, Mechanic

2510 H Street, Tel. HI 3-1594

 

 

 

 

 

EUREKA JUNIOR HIGH SCHOOL

1915 J Street

Telephone HI 3-0861

 

Page 8 cont.

 

Charles S. Morris Jr., Principal

2739 H Street, Tel. HI 2-2351

 

Mrs. Dolores Armstrong, Special Adjustment Classes

R.F.D. 1, Box 448, Eureka, Tel. HI 2-2491

 

Ernest Beebe, Science 7

Star Route #2, Box 706, Arcata, Tel. Arcata 3-R-11

 

Page 9

 

Robert Bergen, English and Journalism 8, 9

1510 G Street, Tel. HI 2-2649

 

Mrs. Lorene Bergroth, English, Counselor 7

2442 K Street, Tel. HI 2-8430

 

Mrs. Esther Bettencourt, English 7

R.F.D. Route 1, Box 15, Eureka, Tel. HI 2-1942

 

Mrs. Ethel Bohanan, English 9

2016 J Street, Tel. HI 2-3483

 

Mrs. DeEtte Broderick, Math, Algebra and Bus. Math 9

1725 L Street, Tel. HI 3-0141

 

Ralph Bryant, Social Studies 8, Counselor, Administrative Assistant

621 Willow Street, Tel. HI 2-0625

 

Rose Ann Burger, English, Social Studies 7

2950 California Street, Tel. HI 2-2315

 

Mrs. Anna Carlson, Directed Reading 8

2818 D Street, Tel. HI 3-0435

 

Jerome Colivas, Social Studies 7

2926 H Street, Tel. HI 2-7278

 

Jerrold Comfort, Science 7

505 W Murray Street, Tel. HI 2-1198

 

Mrs. Ruth Davis, Science 7, Counselor

2419 Jersey Street, Tel. HI 2-0091

 

Mrs. Zelma Deckrosh, English 8

2607 Harrison Avenue, Tel. HI 2-3132

 

Curtis Duggan, Social Studies 9

1936 J Street

 

James Eeds, Instrumental Music 7, 8, 9

King Salmon Resort

 

Mrs. Mildred Gardner, Foods 9

841 P Street, Fortuna

 

Ugo Giuntini, Algebra & Bus. Math 9

2004 I Street, Tel. HI 2-7713

 

Page 10

 

Genevieve Griffin, English 9

904 G Street

 

Mrs. Irene Hammond, Art 7, 8

1870 O Street, Tel. HI 2-3217

 

Stewart Herriott, General Science 8, 9

717 Trinity Street, Tel. HI 3-1588

 

Charles Hurlbut, Social Science 8

1516 Virginia Way, Arcata, Tel. 1179-M

 

David Innis, English 8

1800 J Street, Tel. HI 2-7667

 

Mrs. Hally Irving, Mathematics 8

3215 High Street, Tel. HI 2-0578

 

Bert Johnson, English 9, Counselor

1748 P Street, Tel. HI 2-2742

 

Joseph A. M. Jurick, Woodwork, Mechanical Drawing 9

1602 B Street, Tel. HI 2-2608

 

J. Edward Kennedy, Math 9, English 7

2436 E Street, Tel. HI 3-2197

 

W. Frank Loveless, Metal Shop 9

827 Del Norte, Tel. HI 2-7009

 

Mrs. Barbara Lowry, Social Science 9

1227 J Street, Tel. HI 2-1151

 

Shirley MacIlvain, Physical Education 9

1204 H Street, Tel. HI 2-1614

 

Ledo Matteoli, Social Science 7

2606 Union Street, Tel. HI 3-0276

 

Mark Melendy, Physical Education 9

59-A Marine View Terrace, Tel. HI 2-0080

 

Claudia Mercer, Special Adjustment Classes 8, 9

2812 J Street

Page 11

 

Berniece Micka, Physical Education 7, 8

1333 F Street, Tel. HI 2-6379

 

Mrs. Anna Moore, Social Science 8

2420 Summer Street, Tel. HI 2-4658

 

William Morehouse, Science 7, 8

2306 F Street, Tel. HI 2-0254

 

Mrs. Emily Munson, Sewing 9

829 Del Norte, Tel. HI 2-7105

 

Mrs. Kathryn Peterson, Mathematics 7

4322 Walnut Street, Tel. HI 2-2227

 

Emily Power, Mathematics 8

Blue Lake, California, Tel. 6-R

 

Fred Rose, Mathematics 8

714 Allard Avenue

 

Mrs. Ella Schalansky, Vocal Music 7, 9

1725 P Street, Tel. HI 3-0978

 

Robert Sherman, Physical Education 7, 8

2303 B Street, Tel. HI 2-7724

 

Mrs. Zelma Somma, Mathematics 7

1750 I Street, Tel. HI 3-0981

 

Mrs. Jane Stenback, Science 8

379 Eleventh St., Fortuna, Calif., Tel. 5770

 

Mrs. Melba Sundfors, Librarian

727 Trinity, Tel. HI 2-6231

 

Doris Swensen, Social Studies, English 7

2142 B Street, Tel. HI 2-9071

 

Mrs. Lois Wheeler, Physical Education 7, 8

502 L Street

 

Jerome Wilcox, Science 8

822 Sixteenth Street, Tel. HI 3-1817

 

Ethel Wrigley, Mathematics 7

R.F.D. 1, Box 801, Eureka, Tel. HI 2-6819

 

William Ziegler, Physical Education 7, 8

532 H Street, Arcata, Calif., Tel. 554-M

 

Page 12

 

Bernice Zumwalt, Art 7, 8, 9

1140 E Street, Tel. HI 2-7169

 

Mrs. Marian Moore, Attendance Clerk

2010 J Street, Tel. HI 3-0420

 

Mrs. Renee Pike, Secretary

2025 I Street, Tel. HI 2-1049

 

Ernest Foster, Custodian

3630 Union Street, Tel. HI 2-9594

 

Earl Hinman, Engineer

Route 1, Box 663, Eureka, Tel. HI 2-6890

 

Mrs. Olive Hoover, Custodian

Apt. 2-C Marine View Terrace, HI 2-6641

 

Mrs. Elizabeth Mangeoros, Custodian

1222 Fifth Street, Tel. HI 3-1341

 

Russell Paul, Custodian

751 Campton Road, Tel. HI 2-2206

 

 

 

 

 

 

EUREKA EVENING HIGH SCHOOL

1915 J Street

Telephone HI 3-0861

 

 

Page 12 cont.

 

J. M. Bowersox, Principal Evening High School and Director of Adult Education

4242 Walnut Street, Tel. HI 2-4981

 

Norman Thorsness, Co-ordinator Trade and Industrial Education

3403 H Street, Tel. HI 3-1040

 

Mrs. Ruth Culbertson, Ceramics, China Painting, Textile Painting, Water Color and Sketching

813 Everding Street

 

Page 13

 

Charles J. Dreyer, Machine Shop

2121 H Street, Tel. HI 2-0322

 

Mrs. Patricia Eisele, Tailoring, Dressmaking

Apt. 47-H Marine View Terrace

 

Eldon Garling, Auto Mechanics

221 Huntoon Street

 

Winfield Hall, Overhead Line Construction

220 Hillsdale

 

Russell Harms, Investment Fundamentals

2516 O Street, Tel. HI 2-9691

 

Stewart M. Herriott, Mathematics & Science

717 Trinity Street, Tel. HI 3-1588

 

Mrs. Minnie L. Hansen, First Aid ARC

2917 L Street, Tel. HI 2-5207

 

Herbert Holmes, Business English, Letter Writing and Office Procedure

1305 Santa Clara Street, Tel. HI 2-0456

 

W. Frank Loveless, Lapidary & Plastics

827 Del Norte, Tel. HI 2-7009

 

Mrs. Virginia C. Lopez, Spanish

825 M Street, Tel. HI 2-4863

 

Mrs. Clara Macpherson, Essential English, Citizenship

2600 Harrison Avenue

 

Mrs. Helen V. McMahon, Folk Dancing

1900 J Street, Tel. HI 3-1058

 

Frank Michaels, Carpentry

38 Wabash Avenue, Tel. HI 3-1328

 

Roy Mitchell, Meat Cutting-Apprentice

Cutten, California, Tel. HI 2-2731

 

Mrs. Sara N. Monroe, Home Nursing

1063 C Street, Arcata, Tel. 753-R

Page 14

 

George A. Morgan, Science in Everyday Life

925 Seventeenth Street, Tel. HI 2-3133

 

C. E. Morrow, Public Speaking

2015 D Street, Tel. HI 2-1129

 

Joel P. Newsom, Shorthand, Typing

Apt. 49-F Marine View Terrace

 

Victor C. Novarino, Woodwork

2712 California Street, Tel. HI 2-2181

 

Lloyd Orndoff, Home Repair

1129 Del Norte Street, Tel. HI 2-5271

 

Harold Olson, English, Oral and Written

3308 M. Street

 

Walter L. Pulliam, American History, Civics

3212 Pine Street, Tel. HI 2-3905

 

Earl Shinn, Bookkeeping, Typing

4129 E Street

 

David Swanlund, Photography

Pigeon Point, Eureka

 

Mrs. Grace Tornwall, Home Sewing, Upholstery

2024 Harris Street, Tel. HI 2-6985

 

Mrs. Patricia Wooten, Tailoring & Dressmaking

3167 Glen Street, Tel. HI 2-9321

 

Mrs. Lois Wheeler, Swimming, Physical Education

502 L Street

 

Don Erickson, Woodwork

P.O. Box 33, Arcata, Calif., Tel. 6-R-11

 

Mrs. Frances Eller, Clerk

2813 Lowell Street, Tel. HI 2-8437

 

Mrs. Myrtle Fick, Secretary

1846 J Street

 

 

 

 

FRANKLIN SCHOOL

Mrytle and Tydd

Telephone HI 3-0861

 

Page 15

 

Dorothy Asselstine, Principal

304 Dollison Street, Tel. HI 2-0053

 

Mrs. Phyllis Hart, Kindergarten

3469 California Street, Tel. HI 2-4141

 

Mrs. Doris Kamarad, Kindergarten

2623 N Street, Tel. HI 2-1857

 

Mrs. Katherine Bates, First Grade

215 I Street, Tel. HI 3-0138

 

Mrs. Margaret Cameron, First Grade

1134 Harris Street, Tel. HI 2-0098

 

Mrs. Alma Ruth Moore, First Grade

407 W. Wabash, Tel. HI 2-5866

 

Mrs. Donna Gastineau, Second Grade

2322 B Street

 

Mrs. Joanne Hinkle, Second Grade

1603 Charles Street, Arcata, Tel. 80-J-2

 

Mrs. Reva Look, Second Grade

4094 Excelsior Avenue, Tel. HI 2-7075

 

Mrs. Georgia Hamilton, Third Grade

1195 Bay Street

 

Doris Martin, Third Grade

1029 Eleventh Street, Arcata

 

Maude Winzler, Third Grade

2717 I Street, Tel. HI 3-0419

Page 16

 

Mrs. Leona Carlson, Fourth Grade

3811 F Street, Tel. HI 3-2076

 

Mrs. Anne R. Reinke, Fourth Grade

2706 I Street, Tel. HI 2-4229

 

Ray R. Cetina, Fifth Grade

1910 Thirteenth Street, Tel. HI 2-0332

 

Mrs. Louise H. Corbin, Fifth Grade

2017 N Street, Tel. HI 2-4186

 

Mrs. Winifred Swanson, Fifth Grade

RFD 1, Box 344, Eureka, Tel. HI 2-7186

 

Mrs. Laurene M. Carlson, Sixth Grade

241-A West Hawthorne, Tel. HI 3-0043

 

Mrs. Ruth Senter, Sixth Grade

1102 M Street, Tel. HI 2-0043

 

Mrs. Elizabeth McGill, Cerebral Palsy Class

1319 E Street, Tel. HI 2-6078

 

Mrs. Maurine Smith, Matron, Cerebral Palsy Class

Carlotta, California, Tel. Hydesville 3446

 

Mrs. Virginia Bannon, Clerk

2903 I Street, Tel. HI 2-3354

 

James Kinshella, Custodian

2340 Seventeenth Street, Tel. HI 2-5603

 

Mrs. Norma Kinshella, Custodian

2340 Seventeenth Street, Tel. 2-5603

 

Mrs. Mary Jackson, Cafeteria Cook

2827 Nineteenth Street, Tel. HI 3-0959

 

Mrs. Colleen Massagli, Cafeteria Assistant

117 W. Henderson, Tel. HI 2-5629

 

 

 

 

 

 

GRANT SCHOOL

Oak and H Streets

Telephone HI 3-0861

 

 

Page 17

Haven D. Howatt, Principal

1922 F Street, Tel. HI 2-8079

 

Harold Robertson, Class for the Deaf and Hard of Hearing

Box 366, Blue Lake, California

 

Tosca E. Schulze, Kindergarten

600 P Street, Tel. HI 3-0129

 

Mrs. Elizabeth Odean, First Grade

2720 Fairfield Street, Tel. HI 3-0177

 

Mrs. Evangeline Manning, First Grade

2505 L Street

 

Mrs. Loree Roscoe, Second Grade

623 P Street, Tel. HI 2-6366

 

Mrs. Esther Kessler, Second Grade

2323 F Street, Tel. HI 2-7176

 

Mrs. Gladys Martin, Third Grade

4147 F Street, Tel. HI 2-8465

 

Mrs. Janet Paxton, Third Grade

903 California Street, Apt. 2, Tel. HI 2-6162

 

Mrs. Imogene Milton, Fourth Grade

333 Plaza Avenue, Arcata, Tel. 1159

 

Mrs. Nelle M. Higgins, Fifth Grade

833 H Street, Tel. HI 2-2136

 

Mrs. Gloria Lufkin, Sixth Grade

2819 Albee Street, Tel. HI 3-2026

 

Mrs. Catherine M. Burns, Sixth Grade

1603 B Street, Tel. HI 2-8688

 

Mrs. Belva G. Jordan, Clerk

1608 Hayes Street, Tel. HI 2-8279

 

Robert Proaps, Custodian

P. O. Box 964, Eureka

 

Mrs. Anna Gordon, Cafeteria Cook

3611 F Street, Tel. HI 2-7919

 

Mrs. Wilma Stevens, Cafeteria Assistant

449 Spruce Street, Tel. HI 2-0131

 

 

 

 

JEFFERSON SCHOOL

Grant and B Street

Telephone HI 3-0861

Page 18

 

 

Walter L. Pulliam, Principal

3320 Pine Street, Tel. HI 2-3905

 

Mrs. Margaret F. Schrader, Kindergarten

2685 Myrtle Avenue, Tel. HI 2-4415

 

Mrs. Millicent Lawitzke, Kindergarten

924 Trinity Street, Tel. HI 2-3118

 

Mrs. Katherine Husband, First Grade

1137 Myrtle Avenue, Tel. HI 2-3496

 

Mrs. Frances Lambert, First Grade

1215 Bay Street, Tel. HI 2-9317

 

Mrs. Frances Hodgkinson, Second and Third Grades

2348 J Street, Tel. HI 3-0272

 

Alice G. Person, Second Grade

3204 H Street, Tel. HI 3-1834

 

A. Frances Hart, Third Grade

2713 L Street, Tel. HI 2-7254

Mrs. Flo C. Mitts, Fourth & Fifth Grades

2315 Togo Street, Tel. HI 2-7991

 

Mrs. Ethel O. Smith, Fourth Grade

1140 E Street, Tel. HI 2-9354

 

Mrs. Dorothy Austin, Fifth Grade

1860 Eleventh Street, Arcata, Tel. 474-W

 

Mrs. Jeanne Sherwood, Sixth Grade

3551 F Street, Tel. HI 2-7572

 

Mrs. Belva G. Jordan, Clerk

1608 Hayes Street, Tel. HI 2-8279

 

Frank Dunn, Custodian

14 Clark Street, Tel. HI 2-5295

 

Mrs. Virginia Johnston, Cafeteria Cook

1616 Pine Street, Tel. HI 2-2857

 

Mrs. Verna Silva, Cafeteria Assistant

1455 Summer Street, Tel. HI 2-6749

 

 

 

 

 

 

LINCOLN SCHOOL

Harris and Pine Streets

Telephone HI 3-0861

 

 

Page 19

 

Irene Showers, Principal

2227 E Street, Tel. HI 2-5689

 

Dwight Manning, Vice Principal

2505 L Street

 

Mrs. Virginia L. Cochran, Kindergarten

935 Seventeenth Street, Tel. HI 2-6619

 

Mrs. Hattie Garvey, Kindergarten

3215 F Street, Tel. HI 2-4811

 

Mrs. Helen Larson, Kindergarten

2516 Summer Street, Tel. HI 2-6101

 

Mrs. Adah Morrison, Kindergarten

2020 C Street, Tel. HI 2-8892

 

Mrs. Dora Damon, First Grade

Ferndale, California, Tel. 12-J

 

Mrs. Dorothy Hansen, First Grade

2560 A Street, Tel. HI 2-2562

 

Janet Oppenheimer, First Grade

645 Seventh Street, Arcata, Tel. HI 954-W

 

Mrs. Mary Pola, First Grade

2109 E Street, Tel. HI 3-0969

 

Mrs. Marjorie Ray, First Grade

738 Humboldt Street, Tel. HI 3-1768

 

Hazel Smith, First Grade

516 G Street, Tel. HI 2-8078

 

Mrs. Vivian Hartman, Second Grade

2209 Garland Street, Tel. HI 2-7639

 

Mrs. Sigrid Kallio, Second Grade

2339 A Street, Tel. HI 3-1331

 

Mrs. Margaret McGovern, Second Grade

304 N Street, Tel. HI 2-9457

 

Mrs. Virginia Oliveira, Second Grade

2535 California Street, Tel. HI 2-2395

 

Mary Beatrice Romero, Second Grade

1315 Sixth Street, Tel. HI 3-0754

 

Mrs. Beulah Gilbert, Third Grade

1731 Myrtle Avenue, Tel. HI 2-0468

Page 20

 

Jeannette Jacobs, Third Grade

832 Madrone Street, Tel. HI 2-9279

 

Mrs. Sibyl McLaughlin, Third Grade

1336 M Street, Tel. HI 2-4425

 

Mrs. Dorothy Noyes, Third Grade

2029 I Street, Tel. HI 2-3647

 

J. Alice Porter, Third Grade

1710 E Street, Tel. HI 2-0248

 

Mrs. Constance Hartman, Fourth Grade

1724 K Street, Tel. HI 3-0951

 

Mrs. Donna Llerena, Fourth Grade

1401 J Street, Tel. HI 3-1098

 

Mrs. Mildred Look, Fourth Grade

1805 G Street, Tel. HI 2-4798

 

Mrs. Carly Smeltzer, Fourth Grade

3346 Williams Street

 

Mrs. Ferol Slotte, Fourth Grade

2535 B Street, Tel. HI 2-5698

 

Mrs. Ethel Aho, Fifth Grade

3339 Williams Street, Tel. HI 2-9382

 

Mrs. Lillian Henderson, Fifth Grade

1500 I Street, Tel. HI 2-7059

 

Mrs. Helen V. McMahon, Fifth Grade

1900 J Street, Tel. HI 3-1508

 

Mrs. Florence McClaskey, Sixth Grade

Cutten, California, Tel. HI 2-1680

 

Winnogene McGowan, Sixth Grade

1204 L Street, Tel. HI 2-7260

 

Mrs. Joanne Wilbur, Sixth Grade

640 South Avenue, Tel. HI 2-7077

 

Mrs. Lillian H. Feely, Clerk

3003 O Street, Tel. HI 2-1443

 

Thoralf Hansen, Head Custodian

2024 A Street, Tel. HI 2-3574

 

Anton Glavich, Custodian

3104 Union Street, Tel. HI 3-1326

 

Mrs. Clayton Shearwood, Cafeteria Cook

1338 Howard Street, Tel. HI 2-8103

 

 

 

 

 

 

MARSHALL SCHOOL

Humboldt and J Streets

Telephone HI 3-0861

 

 

Page 21

 

Ellen C. Knudsen, Principal

1441 A Street, Tel. HI 2-9355

 

Mrs. Frances Bishop, Kindergarten

1033 Carson Street, Tel. HI 2-0134

 

Mrs. Millicent Lawitzke, Kindergarten

924 Trinity Street, Tel. HI 2-1338

 

Mrs. Marianne Pinches, Kindergarten

3434 M Street, Tel. HI 2-0170

 

Mrs. Emily McCloskey, First Grade

942 G Street, Tel. HI 2-9222

 

Ora Dunton, First Grade

1901 Harrison Avenue, Tel. HI 2-2843

 

Mrs. Margaret Guthrie, First Grade

935 Carson Street, Tel. HI 2-5525

 

Mrs. Joyce Quinn, First Grade

2615 U Street, Tel. HI 2-0741

 

Mrs. Doris Eikenbery, Second Grade

35 Hawthorne Street, Tel. HI 2-5298

 

Mrs. Oliva Simonsen, Second Grade

2147 A Street, Tel. HI 2-1519

 

Mrs. Delma Morris, Second Grade

2739 H Street, Tel. HI 2-2351

 

Mrs. Dorothy McCaddon, Third Grade

2826 L Street, Tel. HI 2-4035

 

Margaret Curry, Third Grade

1017 G Street, Tel. HI 2-0427

 

Mrs. Fern Weichselfelder, Third Grade

1911 O Street, Tel. HI 2-2858

 

 

Mrs. Lucile Cornwell, Fourth Grade

1237 O Street, Tel. HI 2-4760

 

Mrs. Ruth Ostensen, Fourth Grade

2626 J Street, Tel. HI 2-0787

 

Mrs. Catharine Squires, Fourth Grade

2303 G Street, Tel. HI 2-1153

 

Joseph J. Barkdull, Fifth Grade

1201 Eleventh Street, Tel. HI 2-3178

 

Page 22

 

Mrs. Elizabeth Callaway, Fifth Grade

640 South Avenue, Tel. HI 2-2892

 

Mrs. Jane Scott, Fifth Grade

Box 463, Arcata, Tel. 34-R

 

Mrs. Shirley Pifferini, Sixth Grade

Route 2, Box 176, Arcata

 

Elva G. Quarnheim, Sixth Grade

1125 Hodgson Street, Tel. HI 3-0735

 

Mrs. Helen Early, Special Adjustment Classes

1906 E Street

 

Fred McGill, Special Adjustment Classes

1319 E Street, Tel. HI 2-6078

 

Frank Williams, Custodian

1743 R Street, Tel. HI 2-5930

 

Mrs. Grace Williams, Custodian

1743 R Street, Tel. HI 2-5930

 

Mrs. Sarah Dreyer, Cafeteria Cook

2121 H Street, Tel. HI 2-0322

 

Mrs. Alice Amundson, Cafeteria Helper

1844 J Street, Tel. HI 2-2130

 

 

 

 

 

WORTHINGTON SCHOOL

Myrtle and Jersey Avenue

Telephone HI 3-0861

 

Page 22 cont.

 

Anne Canty, Principal

1813 Sixth Street, Tel. HI 2-5056

 

Mrs. Dorothy Young, First Grade

1325 Thirteenth Street

 

Mrs. Mildred Sears, First and Second Grades

2433 Fairfield Street, Tel. HI 2-8163

 

Mrs. Inez Carranza, Second Grade

3162 M Street, Tel. HI 2-0288

 

Mrs. Geraldine Hansen, Third Grade

233 K Street, Tel. HI 2-7182

 

 

Mrs. Anne Shaller, Fourth Grade

1834 D Street, Tel. HI 2-5352

 

James A. Lufkin, Fifth Grade

2819 Albee Street, Tel. HI 3-2026

 

Mrs. Geneva Thompson, Sixth Grade

12 Seventh Street

 

John Reeves, Custodian

Route 1, Box 765-B, Eureka

 

 

 

 

 

 

 

GARDENERS, TRANSPORTATION, PAINTERS

Telephone HI 3-0861

 

 

Page 23

 

Joseph P. Gleason, Chief Gardener

1659 Nedra Street, Tel. HI 3-0479

 

George G. Allen, Gardener-Bus Driver

3144 Lowell Street, Tel. HI 2-7653

 

Edward Grimm, Gardener

3470 California Street

 

Louis Judice, Gardener-Bus Driver

Apt. 34-H Marine View Terrace

 

Robert McFarland, Gardener

2303 B Street, Tel. HI 2-7724

 

Bryan Roarke, Gardener

3471 Pine Street

 

 

J. Arthur Seely, Gardener

1703 Harrison Avenue, Tel. HI 2-8891

 

Palner H. Bonniksen, Bus Driver

1691 W. Eleventh St., Arcata, Tel. 789-W

 

Harry L. Shields, Transportation Foreman

1802 K Street, Tel. HI 3-1017

 

Leslie Wall, Bus Driver-Mechanic

2304 Albee Street, Tel. HI 2-7184

 

Paul F. Hoover, Painter

Apt. 2-C, Marine View Terrace, HI 2-6641

 

Cedric Speights, Carpenter

2025 Huntoon, Tel. HI 2-8656

 

 

 

 

 

CHILD CARE CENTER

Administration Bldg., Federal Housing Project

Telephone HI 2-7778

 

Page 23 cont.

 

Mrs. Ruby H. Winzler, Supervisor

2621 L Street, Tel. HI 3-0154

 

Dr. D. Q. Gregory, Medical Adviser

507 F Street, Tel. HI 2-6319

 

Mrs. Mayme Corder, Teacher

138 W Buhne Street, Tel. HI 2-2361

 

Mrs. Edith Harris, Teacher

Fields Landing

 

Page 24

 

Mrs. Winifred Hopkins, Teacher

2033 G Street, Tel. HI 2-7728

 

Mrs. Fanny Nellist, Teacher

2900 Arbutus Street, Cutten, Tel. HI 2-5919

 

Shirley Samuelson, Student Teacher

Fields Landing

 

Mrs. Rittie Watkins, Teacher

2033 G Street, Tel. HI 2-7728

 

Mrs. Letha Walund, Teacher

Lower Mitchell Road, Tel. HI 2-1961

 

Mrs. Pearl Fredrickson, Housekeeper

1794 Allard Avenue, Tel. HI 2-7570

 

Mrs . Zola Smith, Housekeeper

716 B Street

 

Mrs. Gladys Berry, Cook

532 Sea Avenue, Tel. HI 2-7000

 

C. V. Carlson, Maintenance

2534 Garland Street, Tel. HI 2-1148

 

 

Page 24 cont.

 

EUREKA TEACHERS' ASSOCIATION

 

Stewart M. Herriot, President

717 Trinity Street, Tel. HI 3-1588

 

James Jenne', Vice-President

819 Seventh Street, Tel. HI 2-7682

 

Mary Virginia McIntosh, Secretary

1130 California Street, Tel. HI 3-0356

 

Leslie B. Anderson, Treasurer

1302 Sixth Street, Tel. HI 2-4785

NON-CERTIFICATED SCHOOL EMPLOYEES' ASSOCIATION

 

Melvin Jones, President

3348 H Street, Tel. HI 2-1652

 

Robert Vojtek, Vice-President

524 W. Harris Street, Tel. HI 2-1045

 

Mrs. Helen M. Shieman, Secretary

3203 K Street, Tel. HI 2-3033

 

Mrs. Sigrid L. Teach, Treasurer

4040 L. Fairfield, Tel. HI 2-3166

 

 

 

 

 

CALENDER 1952-1953

 

Page 25

 

 

September 8

September 9

September 22, 23, 24

September 25, 26

November 11

November 27, 28

December 22 to January 2

January 23

January 26

February 12

February 23

March 30 to April 3

June 12

First Semester Begins

Admission Day, Holiday

Teacher's Institute

Local School Holidays

Armistice Day, Holiday

Thanksgiving Vacation

Christmas Vacation

First Semester Ends

Second Semester Begins

Lincoln's Birthday, Holiday

Washington's Birthday, Holiday

Easter Vacation

End of Second Semester and School Closes

 

 

 

 

Page 25 cont.

 

PARENT-TEACHER ASSOCIATIONS

22nd DISTRICT OF CALIFORNIA

CONGRESS OF PARENTS AND TEACHERS

 

Mrs. Lucian Koenig, President

2701 H Street, Tel. HI 2-8235

 

Mrs. Neville Yates, Secretary

228 Third Street, Tel. HI 2-9524

 

EUREKA COUNCIL OF CALIFORNIA

CONGRESS OF PARENTS AND TEACHERS

 

Mrs. Frank Barnum, President

512 B Street, Tel. HI 2-8414

 

Mrs. Ralph Nevills, Secretary

2101 Fourth Street, Tel. HI 2-6538

 

Page 26

 

JUNIOR HIGH SCHOOL P. T. A.

 

Mrs. R. D. Woodruff, President

1024 K Street, Tel. HI 3-2096

 

Mrs. Robert Howland, Secretary

1315 F Street, Tel. HI 2-0581

 

SENIOR HIGH SCHOOL P. T. A.

 

Mrs. J. M. Blair, President

3125 C Street, Tel. HI 3-1007

 

Mrs. Cliff Kirkemo, Secretary

2930 E Street, Tel. HI 2-9533

 

FRANKLIN P. T. A.

 

Mrs. Ross Dodge, President

3033 Park Street, Tel. HI 2-2178

 

Mrs. T. R. Falkenberg, Secretary

2035 Fourth Street, Tel. HI 2-6090

 

GRANT P. T. A.

 

Mrs. Norman F. Stevens, President

449 Spruce Street, Tel. HI 2-0131

 

Mrs. Wilmot Philp, Secretary

343 Spruce Street, Tel. HI 2-4020

 

JEFFERSON P. T. A.

 

Mrs. Allen G. Johnston, President

1616 Pine Street, Tel. HI 2-2857

 

Mrs. Orvil Wilson, Secretary

634 California Street, Tel. HI 2-7369

 

LINCOLN P. T. A.

 

Mrs. Carl M. Hansen, President

2535 Summer Street, Tel. HI 2-7158

 

Mrs. Frank Smith, Secretary

19-C, Marine View Terrace, Tel. HI 2-2769

Page 27

 

MARSHALL P. T. A.

Mrs. James Henderson, President

1212 H Street, Tel. HI 2-0113

 

Mrs. H. E. Reardon, Secretary

1536 P Street, Tel. HI 2-0528

 

WORTHINGTON P. T. A.

Mrs. Paul Sorgen, President

Route 1, Box 235, Eureka, Tel. HI 2-6877

 

Mrs. R. C. Darrah, Secretary

2425 Quaker Street, Tel. HI 2-1646

 

OUTSIDE SCHOOL DISTRICTS

These are elementary districts outside of Eureka which form a part of the Eureka High School District.

 

CUTTEN SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Leonard W. Jackson, Clerk

4139 Walnut Street, Eureka

 

F.L. Perske, P. W. McClaskey

 

ELK RIVER SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Grant A. Hosford, Clerk

Route 1, Box 790, Eureka


John H. Giacomini, Philip Wrigley

 

FRESHWATER SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

H. A. Hill, Clerk

Route 1, Box 160, Eureka

 

Runar Anderson, Fred P. Hibler

 

Page 28

 

GARFIELD SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Mrs. Warren Unger, Clerk

P. O. Box 32, Eureka

 

Mrs. Jane Clarke, Harold Coeur

 

JONES PRAIRIE SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Wayne V. Miller, Clerk

Route 1, Box 806, Eureka

 

Irving Wrigley, Donald Roberts

 

ROLPH SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Ernest B. Foster, Jr., Clerk

Box 604, Samoa

 

A. Camilli

 

SALMON CREEK SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Hans Holgersen, Clerk

Beatrice

 

Aelred J. Collins, Sonnick Christiansen

 

SAMOA SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Walter L. Sander, Clerk

Box 532, Samoa

 

Mrs. Janet A. Mackins, Charles H. Gupton

 

SOUTH BAY SCHOOL DISTRICT SCHOOL TRUSTEES

Cecil E. Nichols, Clerk

Fields Landing

 

James B. Wrigley

Robert L. Garcelon

Ivar F. Anderson

Walter W. Eich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transcribed by: Jeanne Sturgis Taylor.

Source: Directory Eureka City Schools 1952-1953, Eureka, California. Published by Eureka City Schools, Eureka, California, 1953.


2017 Jeanne Sturgis Taylor.

 







Golden Nugget Library's California Statewide Databases

Golden Nugget Library