HMS Queen

Naval Database

| Previous Page | Next Page | Index

Queen, 1839
Type: 1st rate ; Armament 110
Launched : 15 May 1839 ; Disposal date or year : 1871
BM: 3249 tons
Propulsion: Sail - screw
Machinery notes: 500 hp
Notes:

Designed by Sir W. Symonds.

Oct 1832 laid down as Royal Frederick.

1830 Portsmouth, building, rated as 120 (still R Frederick)

12 Apr 1839 Renamed Queen

15 May 1839 Portsmouth The Launch Of Her Majesty's Ship Queen, 110 Guns: The launch of this stupendous and magnificent man-of-war, having for some time past been looked forward to with more than ordinary interest, at an early hour this morning carriages out of number, filled with fashionables from all parts of this and the adjoining counties, rolled into the dockyard, where a multitude of persons of all classes was congregated, the harbour being studded with steam-vessels from Brighton Southampton, &c., and vessels of every description, crowded with the gayest company. So immense was the concourse assembled, it is impossible to speculate on their number, but it certainly exceeded by far any assemblage before attracted here to witness a similar scene. At ten minutes before 12 o'clock, after being christened by Miss Whitby, the "Queen," in most majestic style, glided into the element destined for her, amidst loud cheers, and waving of handkerchiefs, the bands of the Royal Marines and the 84th Regiment performing the national air, and other favourite pieces. With the exception of the ship carrying away the bowsprit; figure head, and cutwater of the Transit steamer from Southampton no accident of any kind occurred; and this was entirely owing to the obstinacy with which this vessel persisted in anchoring too near the course the launch took, in defiance of the caution given to her. Great consternation was excited in those on board the steamer, which was filled with ladies, but happily none were injured; had the ship however, taken her amidships it is very probable she would have gone down. The Queen was immediately taken into the basin preparatory to her being coppered, for which purpose she will go into dock the moment the Britannia is taken out....... The following are the dimensions of the Queen :-

  Feet Inches
Lengthen the gun-dock 204 0
Lengthen of keel for tonnage 166 5
Breadth extreme 60 0
Breadth for tonnage 59 2
Depth in hold 23 8
Burden its tons (No. 3,099)    
Extreme length aloft 247 6
Extreme length Forward 56 4
Extreme height Midships 50 8
Extreme height Abaft 62 6
Launching draught of water, forward 14 1
Launching draught of water, abaft 19 0
Height from deck to deck, gundeck 7 3
Height from deck to deck, middle 7 0
Height from deck to deck, maindeck 7 0

This, except on the main deck, gives less than six feet under the beams. We have not heard what quantity of water and provisions she can carry for a full complement of men.

28 Dec 1839 Portsmouth In Dock.

13 Jun 1840 Portsmouth The Queen. 110, is rapidly approaching completion ; her grand magazine is now fitting amidships, and occupies a space which 160 tons of water could be stowed. Her fore cockpit is extraordinarily capacious, and the warrant officers' store rooms are placed a deck lower than is usual in three deckers.

25 Jul 1840 Portsmouth, is to be commissioned shortly.

15 Aug 1840 Portsmouth is to be commissioned by Captain Lord Edward Russell, for the flag of Vice-Admiral Sir Charles Adam, K.C.B, as Commander-in-Chief of the Mediterranean station.

29 Aug 1840 Portsmouth, is ordered to be masted and rigged, and fitted for commission forthwith.

5 Sep 1840 Portsmouth was masted on Monday by the ship's company of the Victory.

19 Sep 1840 Portsmouth is fitting fast; she has received all her tanks. and her topmasts are pointed, and have the cross-trees on.

19 Sep 1840 From the Britannia to the Queen.- Captain J. W. Montagu ; Lieutenants C. H. Binstead, J. Tringham, N. F. Edwards ; Master, Robert Vale ; Surgeon Thomas Miller ; Assistant-Surgeon, W. F. Carter ; Chaplain, Rev. John Falls ; Second Master Henry Jackson ; Gunner James Monk ; Boatswain Joseph Flynn ; Carpenter, John Gillman ; Clerk E. D. Atkin ; Additional Clerk, J. M. Hobbs ; Schoolmaster John Mallard ; Clerk's-Assistant, John B. Burlace ; Additional Clerk, R. A. Clarke.

3 Oct 1840, Purser James Nicholls, Esq. (1800) ; Midshipman W. Lapidge ; Mates C. Knott, N. Vansittart, J. Palmer, Mc. Leod B. Cockraft and W. F. Robinson appointed to the Queen ; Royal Marines - Captain James Fynmore, and First Lieutenants Robert Wright (1), Trant Payne, and Crispin, to the Queen."

3 Oct 1840 Portsmouth, The Queen, 110, was commissioned on Thursday by Captain Montagu for the flag of Admiral Sir E. Codrington, and 130 marines, under the command of Captain Fynmore, embarked on board of her. The Donegal is at present used as a hulk to the Queen.

13 Oct 1840 Mate M'Leod Baynes Cockraft, Queen ; qualified for Lieutenant at the Royal Naval College.

17 Oct 1840 Portsmouth, was removed to her moorings on Tuesday. Is being fitted with lightning conductors. The ship's company of the Sparrowhawk have volunteered for the Queen.

31 Oct 1840, Portsmouth, The crew of the Queen moved onboard from the Donegal on Thursday last.

31 Oct 1840, Mates E. R. J. Balfour and John Hancock ; Volunteer 1st Class Thomas M'Donald appointed to Queen.

21 Nov 1840 Mate W. D. Carroll (from Salamander) and Mate J. M. Boyd, appointed to the Queen.

27 Nov 1840 Mate J. M. Boyd, appointed to the Queen;

27 Nov 1840 Carpenter William Kingdom, carpenter's mate of the Queen has been promoted to acting carpenter, and appointed to be borne in the Victory.

12 Dec 1840 Assistant-Surgeon J. K. Beatty, appointed to the Queen ;

24 Dec 1840 Portsmouth, newly raised men from Liverpool arrived on board.

2 Jan 1841 Assistant Surgeon T. K. Beatty, appointed to the Queen ;

16 Jan 1841 Assistant Surgeon Dr. W. Scott (acting), appointed to the Queen.

30 Jan 1841 Assistant Surgeon B. L. Elmslie, appointed to the Queen ;

30 Jan 1841 Volunteer, 1st Class George Stratton, from the Queen appointed to the Indus.

13 Feb 1841 Acting Assistant-Surgeon Mr. P. Porter ; Mate, Mr. F. D. Rich, appointed to the Queen.

6 Mar 1841 Second Master W. H. BelIiston, from the Queen, appointed to the San Josef.

6 Mar 1841 Midshipman W. L Douglas, appointed to the Queen.

20 Mar 1841 Captain Henry J. Codrington ; Assistant Surgeon Dr. A. Elliott, appointed to the Queen.

20 Mar 1841 Mate Nicholas Vansittart, from the Queen appointed to the Tweed;

3 Apr 1841 Acting Assistant-Surgeon Dr. A. Sibbald, of the Queen, appointed to Plymouth Hospital.

10 Apr 1841 Assistant-surgeon D J. Simpson ; Assistant-surgeon D. J. S. Burn (acting), appointed to the Queen.

10 Apr 1841 Mate N. VansittarL, (from the Queen) appointed to the Cornwallis.

17 Apr 1841 Lieutenant Cheesman H. Binstead (1st of the Queen) appointed to command the Spitfire steam-packet.

17 Apr 1841 Mate C. K. Jackson appointed to the Queen.

24 Apr 1841 Lieutenant William Tringham, from the Queen, appointed to command the Spitfire steam-packet, vice Cheesman H. Binstead, whose appointment is cancelled, and who remains first of the Queen.

21 Apr 1841 Mate Charles K. Jackson, of the Queen passed for lieutenant.

29 Apr 1841 Mate R. L. Curtis, appointed to the Queen.

8 May 1841 Lieutenant George Wodehouse, appointed to the Queen, vice Tringham ;

11 May 1841 Acting Assistant-Surgeon N. Littlejohn, appointed to the Queen.

11 May 1841 Assistant-Surgeon N. Lyttleton, from the Queen, appointed to the Southampton.

22 May 1841 Assistant-surgeons. Dr. H. Richardson and Mr. James Rae ; Midshipmen W. F. Lapidge, Thomas D. Sulivan, B. S. Pickard, and Blackett, appointed to the Queen.

17 May 1841 Portsmouth, Captain Codrington took command.

29 May 1841 Mate C. Snell ; 5 Jun, Assistant Surgeon W.J. Gruggen ; Clerk H. C. Pool ; 12 Jun, Assistant-surgeon F. M. Rayner ; Midshipman E. H. H. D'Aeth ; 19 Jun Assistant-Surgeon G. D. Macdonald.

26 Jun 1841 Acting-Assistant Surgeons J. Simpson and Dr. H. Richardson, from the Queen appointed to the Cornwallis.

3 Jul 1841 Volunteer of First Class W. J. B. Elphinstone ; 10 Jul, Assistant-Surgeons J. W. Graham, A. W. Babington, and James Rae ; Clerk J. M. Jefferson, appointed to the Queen.

12 Jul 1841 in Portsmouth harbour.

24 Jul 1841 Masters' Assistant A. J. Barnard ; 26 Jul Volunteer of the First Class Mr. W. Elphinstone, late of Dr. Burney's establishment at Gosport ; 31 Jul Assistant Surgeon R. Bothwick ; Volunteer 1st Class R. L. King, appointed to the Queen.

4 Aug 1841 Mr. Charles Bromley (late Princess Charlotte), passed for Lieutenant, on board the Queen. Mr. N. Sharp (late Wolverine), passed for Lieutenant, on board the Queen. Mr. J. Hayward, passed for Purser, on board the Queen."

14 Aug 1841 Assistant-Surgeon J. W. Fletcher (additional), appointed to the Queen.

10 Aug 1841 William Horton, Queen, passed for Lieutenant at the Naval College.

21 Aug 1841 Purser Hobbs (additional Clerk of the Queen), appointed to be Purser of the Harlequin.

21 Aug 1841 Assistant Surgeon Dr. M. Burton ; 28 Aug 1841 Lieutenant C. C. Grey, Flag Lieutenant, appointed to the Queen.

28 Aug 1841 Surgeon Mr. Thomas Miller (from the Queen), appointed to the surgeoncy of the Plymouth division of Royal Marines, vice Mr. Ryan, who retires with the rank of Deputy Inspector.

28 Aug 1841 Clerk W. H. De Carteret, appointed to the Queen.

26 Aug 1841 Portsmouth, the Turkish Ambassador visited.

4 Sep 1841 Lieutenant J. Thurburn ; Surgeon J. Drummond ; Midshipman R. Beale ; Clerk J. M. Hobbs, appointed to the Queen.

4 Sep 1841 Assistant Surgeon Dr. W. Dickson (acting), appointed to the Queen, for Haslar Hospital.

2 Oct 1841 Lieutenant A. Boyle, from the North Star appointed to be First Lieutenant of the Queen.

2 Oct 1841 Portsmouth, is preparing for service as flag ship in the Mediterranean.

2 Oct 1841 Captain G. F. Rich, appointed to the Queen (for the flag of Vice-Admiral Sir E. Owen), vice E. Codrington, appointed to the St Vincent.

2 Oct 1841 Commander James B. Hay, appointed to the Queen.

5 Oct 1841 Portsmouth, Captain Rich superceded Captain Codrington.

9 Oct 1841 Lieutenants Alfred Boyle, James Cannon, F. Johnson, ----- Hamilton, Thomas Fisher, J. C. Caffin, and J. Robinson (Flag), appointed to the Queen ; Master J. C. Giles, appointed to the Queen.

9 Oct 1841 Surgeon Dr. W. C. Watt, appointed to the Queen, and to be Deputy Inspector of Hospitals.

9 Oct 1841 Purser G. V. Oughton (from the Hastings), appointed to the Queen, vice Purser James Nicholls, appointed to the St. Vincent.

9 Oct 1841 Commander James B. Hay, appointed to the Queen.

16 Oct 1841 Assistant-Surgeons A. G. Tucker and J. Campbell ; Mates R. L. Curtis, P. W. Coventry, W. Mould, G. Cleveland, J. Wyburn, H. Temple, E. Lloyd, L. De Provost ; Midshipmen H. Molyneux, A. Percy, J.C. Byng ; Volunteer 1st Class P. B. Payne, appointed to the Queen.

23 Oct 1841 Lieutenant H. J. Wellington (flag) ; Mates Montagu, I. Molesworth, C. B. Strong ; Second Master J. Mathews ; Clerk Mr. E. A. Smith, from the Rapid, appointed to the Queen.

23 Oct 1841 Portsmouth, The St Vincent is hauled from the dockyard, and has taken up the moorings of the Queen.

25 Oct 1841 Portsmouth, her moorings were damaged in a gust of wind : she was brought alongside the dockyard and on Thursday was taken into the basin, and into dock an Friday.

30 Oct 1841 Mate E. J. Clerk appointed to the Queen.

6 Nov 1841 Lieutenants J. Moors, R. A Oliver, and G. G. Wellesley, appointed to the Queen.

2 Nov 1841 Portsmouth, taken out of the basin.

13 Nov 1841 Lieutenants F. Cannon and T, C. Woodman ; Chaplain Rev, G. Austen ; Mates W. G. Herbert. J. Pritchard, L. Place, and G. Williams ; Volunteers First Class Hon. W. Lysaght and E, Catley, G. Addison, Edward Couch, and H. Glover ; Clerk G. Elkins, appointed to the Queen.

20 Nov 1841 Mates C. Eward and Mr. M'Leod ; Midshipman G. Hoare ; Naval Instructor Mr. Halsted, appointed to the Queen.

27 Nov 1841 Commander John B. P. Hay ; Mates R. H. Dalton and T. C. Bruce ; Midshipman E. A. Porcher, appointed to the Queen.

4 Dec 1841 Assistant Surgeon A. J. Little, appointed to the Queen.

11 Dec 1841 Mate F. C. Bruce ; Midshipman E. A. Porcher appointed to the Queen.

11 Dec 1841 Volunteer 1st Class ----- Armstrong appointed to the Queen for passage to Cyclops.

18 Dec 1841 Mates J. Franklin, E. Chetham, D. D. W. P. W'Leod, and A. C. Gordon ; 25 Dec, Mate W. Grieeson, appointed to the Queen.

25 Dec 1841 is under orders to go out of harbour to Spithead Thursday under tow of the Vixen, to go round to Woolwich.

27 Dec 1841 Portsmouth, has bent her sails.

30 Dec 1841 was towed out of harbour [to Spithead].

25 Jan 1842 at Spithead, news was received regarding the problems that the Vindictive was experiencing on the East Coast of the Isle of Wight, but due to the severity of the weather, was unable to go to her assistance.

30 Dec 1841, was towed out of harbour to Spithead.

8 Jan 1842, at Spithead.

28 Jan 1842, at Spithead, is reported to be experiencing problems recruiting her complement of personnel.

5 Mar 1842, the Hampshire Telegraph reports that Queen Victoria went out to Spithead to board the ship during her visit to Portsmouth.

16 Mar 1842 supposed to be departing Spithead for the Mediterranean.

21 Mar 1842 departed Spithead for the Mediterranean with the Formidable.

2 Apr 1842 arrived Malta from England, in 11 days.

19 May 1842 it is reported that the Queen, Impregnable, Calcutta, Vanguard, Cambridge, Devastation had been provisioned and were ready for sea, but that the desination remained a secret.

20 May 1842 departed Valetta with the squadron, including the Queen (flag V.-Adm. Owen) Howe (flag R.-Adm Mason), Vanguard, Calcutta, Thunderer, Cambridge, Impregnable, Devastation and Vesuvius, on a cruize.

4 Jun 1842 returned to Malta from cruise.

15 Jul 1842 the squadron, including the Queen, Powerful, Impregnable, Rodney, Indus, and Devastation departed Valetta, destination unknown, but thought to be queering the French pitch, wherever that may have been ?

1 Aug 1842 it was apparent that the recently arrived Flag Officer of the Mediterranean Fleet, V.-Adm Sir E.W.C.R. Owen, had come in for a bit of flack in the newspapers, and apparently, also some of his Captains, since his arrival on the Station. An example from the Malta Mail appeared in the Hampshire Telegraph as dated : Mr. Editor.- Our active Commander in Chief continues to keep all thoughts of a certain black gentleman from the officers and crew, by a strict system of exercise, commencing at the early hour of four in the morning. With the thermometer at F. 81 in the shade, there can be little difficulty in rendering it apparent that it is anything but agreeable, after a wearisome and sleepless night, to discover that you are doomed to turn out, and in a state of somnolency endure, for three hours before breakfast, a sharp drilling of the sails and guns, and that too as you begin to enjoy the effects of the morning's cool breeze and are about to resign yourself to the influence of the "poppied god."
"Self Denial" is however the motto of the Mediterranean fleet and we are fast acquiring a practical knowledge of that great principle.
We are already far advanced on the "self denial" road of our voyage, and it is the general opinion that if a worthy gentleman of old had not discovered, just as he had taught his horse to live without food, the animal died,--we should doubtless be denying ourselves the practice of eating and drinking, as being quite as useless as that of sleep.
The high order and discipline of the Mediterranean fleet, have, by competent judges, long been the theme of admiration, each successive chief carrying out the wholesome regulations of his predecessor, thus enabling the desirable machinery of our men of war to work with the order and precision of a well regulated time-piece.
Let us hope then, Mr. Editor, that "self denial" will not fall far short of the effect, doubtless intended, and that it will be borne in mind that the crew of ships who have been a considerable time on the station, may be likened to boys at school, long since emerged from the ""primer,"" and who, of course, do not contemplate the idea of being put back to their ABC because a Johnny Newcombe makes his appearance at the Academy.

I could tell other stories, but here I shall rest.

Till what you have heard, you have time to digest. Old song.

Till then, Mr. Editor, I remain, your, &c.,.
Tim Tarpauline".
I am reminded of the idea that the Jimmy of the Mohawk had when we first arrived at Bahrein in 1964, and decided that the ship's company should muster ashore on the Mina Sulman jetty at sunrise each day for a little exercise, and a quick run down to the end of the jetty, just when the sun was rising along with the temperature as we were approaching mid-summer. None of us seemed to think it was the best way to start the day, unlike when we were held up with salination problems in the Salt Lakes in the Suez Canal, when heading down to the Gulf, and a quick dip before work was heavenly, well, at least for most of us, whereas this was considered to be madness, and after a week or two the idea was duly dropped as heads of departments were getting earache from their staff, and so, since we were working tropical routine, most of us would trundle down to the swimming pool in the afternoon and get our exercise that way, along with an infection known then as "Singapore ear."
25 Jul 1842 arrived Malta from a cruise with the squadron off the Island.

26 Aug 1842 in port at Valetta.

5 Sep 1842 remained in harbour, but the Admiral continued his regular fleet exercises at daylight, at the present time exercising the armed boats of the fleet twice a week, and at 2100 hours on Wednesday last inspected the ship's company of the Queen at quarters.

15 Sep 1842 in port at Valetta.

15 Sep 1842 following accusations that he took improper liberties onboard by two boys Lt L.R. Place has requested that he be court martialled, and following the first was acquitted ; the second case is to follow shortly.

22 Sep 1842 departed Malta for a cruise and exercises.

22 Oct 1842 appointed Master's Assistant James Matthews from the Queen to the Magicienne as Acting Second Master.

22 Oct 1842 appointed Master's Assistant James Matthews from the Queen to the Magicienne as Acting Second Master.

2 Nov 1842 ship's boats exercised outside the harbour of Valetta.

2 Dec 1842 at Malta.

1846 Experimental Squadron Portsmouth, Thursday. April 23 The Queen, 110. Captain Sir Henry Leeke, arrived last night from Devonport, to join the squadron

July 1846 The Squadron of Evolution at Cove. Summer Cruise. With respect to the movements of the squadron we are informed, that they are under orders to proceed again to sea after a delay of three days to water - that they will cruise towards Bantry, and anchor for some time in that splendid bay, where, as we are informed, it is intended that the crews and marines shall be landed and exercised in warlike tactics, landing at night, and such like evolutions, the object of the present trials being to exercise the crews and manoeuvre them in naval operations. See St. Vincent for the full extract from the Cork Southern Reporter

14 Jul 1846 Evolutions for the Squadron of Evolutions.

20 Aug 1846, off the Tagus.

22 Aug 1846, carried out sailing exercises off Lisbon with squadron, including the Hibernia (flag), St Vincent, Queen, Vanguard, Canopus, Rodney, Albion, Rattler, Polyphemus, Raleigh, Constance, Eurydice, and Spartan.

9 Sep 1846, reported to the Admiralty that further sailing trials were carried out by the squadron between Lisbon and Cape St. Vincent.

17 Sep 1846, departed Cadiz with Squadron, the St. Vincent and Queen, being detached to England that evening.

14 Sep 1847 Exercises with Sir Charles Napier's Squadron.

Summer 1848 Malta Harbour

20 Dec 1848 Mediterranean.

Summer 1849 Reported to be refitting at Plymouth

Jan 1850 at Salamis Bay.

30 Aug 1851 Mediterranean

17 Oct 1854 1st Bombardment of Sebastopol - see p. 437 at www.archive.org/details/royalnavyhistory06clow

1860 Mediterranean

1870 Portsmouth. 74 guns.