Index
Chapters 1-10
Chapter 1: pages 11 - 16
Early Discovery of the Western Continent - Christopher Columbus - Other Noted Discoverers
Chapter 2: pages 16 - 17
The Original People - Indian Nations
Chapter 3: pages 17 - 18
Chapter 4: pages 18 - 21
Indian Warefare, Hunting and Oratory - Cornplanter and Red Jacket
Chapter 5: pages 21 - 23
Indian Respect for the Aged-Adoption of Children-Reverence for the Dead
Chapter 6: pages 24 - 25
Chapter 7: pages 25 - 26
The Iroquois Supremacy over the Delawares and Other Nations
Chapter 8: pages 26 - 27
Chapter 9: pages 27 - 31
Chapter 10: pages 31 - 34
Early Settlement of Pennsylvania-William Penn-The First Proprietary
Chapters 11-20
Chapter 11: pages 34 - 35
Movements of the French on the Lakes, and the Allegheny and Ohio Rivers
Chapter 12: pages 35 - 42,
The First White Visitor to Indiana County 1748
Weiser's Mission to Logstown, 1748
Distances on the Paths Westward, According to John Harris
Chapter 13: pages 42 - 49
Chapter 14: pages 49 - 51
Chapter 15: pages 51 - 54
Deposition of John Trotter, 1754
Chapter 16: pages 54 - 56
Instructions for George Washington
He Visits Venango and Wins His First Great Triumph
Chapter 17: pages 56 - 61
Washington's Journal of His Tour to the French Posts on the Allegheny
Chapter 18: pages 61 - 77
Publication of Washington's Journal and its Effect Upon the Colonies-Their Subsequent Action
General Braddock's and Governor Morris' Letters, 1775
The Erection of Fort Necessity - The Battle of
The King's Instruction To Gen E. Braddock, 1754 - Braddock’s
Chapter 19: pages 77 - 80
Braddock's Army - The March, Battle and Retreat
Chapter 20: pages 80 - 83
Lieutenant Colonel John Armstrong's Expedition Against Kitanning
List of the Killed and Wounded
Deleware Chiefs - Captain Jacobs and Shingas
Chapters 21-30
Chapter 21: pages 83 - 95
Chapter 22: pages 95 - 97
Attack by the French and Indians
Chapter 23: pages 97 - 103
Chapter 24: pages 103 - 104
Chapter 25: pages 104 - 106
Chapter 26: pages 107 - 119
Chapter 27: pages 119 - 121
The First White Settler of Indiana County - Wallace's Fort
Wallace's Mill - Noted Pioneers - Exciting Scenes - Capture of Wallace - Last Attack of the Fort
Chapter 28: pages 121 - 123
Chapter 29: pages 123 - 132
Chapter 30: pages 132 - 133
The Applications of 1769, Showing Some of the Trails or Paths
A Warrant by the Proprietaries of 1773
A Warrant Under the Commonwealth
Chapters 31-40
Chapter 31: pages 133 - 136
Chapter 32: pages 136 - 140
Lord Dunmore's War - Dunmore's Attempt to Seize a Portion of Pennsylvania
The Commencement of Hostilities on the Part of the Natives
Petitions of the Inhabitants of Westmoreland and Other Counties
Active Measures to Assert the Claim of Virginia Over a Portion of Pennsylvania
Chapter 33: pages 140 - 142
Randal Laughlin - Capture of Laughlin - Charles Campbell, Dickson, Gibson and Others
Campbell's Journal of His Captivity
Chapter 34: pages 142 - 144
Standing Stone, Ancient and Modern
Murder of Felix Donnelly and His Son Francis & c
Chapter 35: pages 144 - 146
Chapter 36: pages 146 - 148
Old Indian Towns of Frankstown
Massacre of the Bedford Scout, etc.
Chapter 37: pages 149 - 150
Colonel Lochry's Expedition to Join General Clark
Chapter 38: pages 150 - 152 The Burning of Hannastown
The Attack of Miller's Station
Chapter 39: pages 152 - 156
The Whisky Insurrection of 1791 to 1794
Chapter 40: pages 156 - 157
Chapters 41-50
Chapter 41: pages 157 - 165 Pioneer History
Chapter 42, Pages 165 - 175
Land Titles - The Origin of the Titles, and Pennsylvania's Policy
Chapter 43, Pages 175 - 176
Acts of The Government Towards The Indians and Settlers - Stringent Laws Passed
Controversy Respecting the Boundary Between the Province of Pennsylvania and Maryland
Chapter 44, Pages 176 - 177
Chapter 45, Pages 177 - 178
The Loss of Henry Shryock in the Year 1818
Chapter 46, Pages 178 - 198
A History of the Medical Profession of Indiana County
Chapter 47, Pages 198 - 245 - The Churches
Bethel Presbyterian Church, Centre Township
Ebenezer Presbyterian Church, Conemaugh County
The Presbyterian Church of Indiana
Historical Sketch of Gilgal Church
Blairsville Presbyterian Church
Gladerun Presbyterian Church and Academy
The Old Washington Church, Rayne Township
Historical Sketch Elder's Ridge Presbyterian Church
Presbyterian Cherry Tree - Organization
Currie's Run Presbyterian Church
Centre Presbyterian Church of Newville
The Presbyterian Church of Smicksburg
A Historical of West Lebanon Presbyterian Church
The Mount Pleasant Presbyterian Church of Covode
Clarksburg Presbyterian Church
Jacksonville Presbyterian Church
History of Black Lick Presbyterian Church
The Homer City Presbyterian Church
Sketch of Crete United Presbyterian Congregation
Conemaugh Congregation of the United Presbyterian Church
Sketch of the History of the United Presbyterian Congregation of Indiana
Pastorate of the Rev. David Blair
Pastorate of the Rev. William Fulton
Pastorate of the Rev. William S Owens
Pastorate of the Rev. J. Day Brownlee
Sketch of Rev David Blair
Bethel United Presbyterian Church
History of West Union United Presbyterian Congregation
The United Presbyterian Congregation of Shelocta
History of the United Presbyterian Congregation of Jacksonville
Beracha United Presbyterian Congregation located in Plumville
Mahoning Congregation of the United Presbyterian Church located in East Mahoning Township
Sketch of Homer City United Presbyterian Church
History of the United Presbyterian Church of Oakland, Decker's Point, Grant Township
History of the United Presbyterian Congregation of Susquehanna, Banks Township
The Greenville United Presbyterian Church
History of the United Presbyterian Church of Richmond
East Union Presbyterian Congregation of Taylorsville
History of the Lutheran Churches in Indiana County
The Gettysburg Evangelical Lutheran Church
The Martin Luther Church (Lutheran Denomination, Old School), of Punxsutawney
The Reformed Presbyterian Church in Northern Indiana County
The Reformed Presbyterian Church of Clarksburg
The Punxsutawney Cumberland Presbyterian Church
Indiana Methodist Episcopal Church
Rev. Homer J Smith, Pastor M E Church
Methodist Episcopal Church at Ninevah, East Wheatfield Township
Jacksonville Methodist Episcopal Church
The Blairsville Methodist Episcopal Church
The Methodist Episcopal Church of Punxsutawney
The Marion Methodist Episcopal Church
Kelly's Station Baptist Church
The First Regular Baptist Church of Indiana, PA
Kelly's Station Baptist Church
The Baptist Church in Punxsutawney
Hazelet Methodist Protestant Church
Gettysburg Methodist Protestant Church
Christ Church - Protestant Episcopal
Historical Sketch of the Catholic Church of St. Bernard, of the Borough of Indiana
S S Simon and Jude's Church, Blairsville
History of the Evangelical Association Churches in the Northern Part of Indiana County
The Mechanicsburg Evangelical Church of North America
Indiana Circuit - Evangelical Association
The Brethren; German Baptist - (Tunkers or Dunkers.)
Manor Congregation of German Baptist
Montgomery German Baptist Church Grant Township
The Pine Grove Wesleyan Methodist Church
Dixonville Church - Pine Grove Circuit
The Manor Church, Pine Grove Circuit
The Spruce Church, Pine Grove Circuit
Nebo Calvinistic Methodist Church
Bethesda Church, Independent and Presbyterian
History of the "Church of Christ, " at Pine Flat
Chapter 48, Pages 245-249 - Act To Erect the County-Official List and Tables
Formation of Townships
Early Election Places - 1885
Members of the Assembly - Representatives
Members of the Assembly - Senators
Members of Congress
President Judges of Indiana County
Associate Judges, Appointed or Elected
Prothonotary, Clerk, Etc
Register and Recorder
Sheriffs of Indiana County
Deputy Attorney Generals
District Attorney
Jury Commissioners
Auditor
Treasurer
Commissioners
Clerks to Commissioners
District Surveyors, Deputy Surveyors, County Surveyors
Coroners
Roll of Attorneys to 1859 as Reported by the Indiana Register of 1859
Chapter 49, Pages 249-251 - Trails, Paths, Block-Houses, Roads, Etc.
The Kittanning Trail
Ligonier and Peholand Trail
The Chenango Trail, or Wenango Path
Other Traces of Paths or Trails Noted in Surveys
Roads - The First Road
Early County Roads
State Roads
Chapter 50, Pages 251-256 - A Complete List of Taxables of Indiana and Jefferson Counties For 1807 - Extract From Pennsylvania Gazetteer of 1832 - County Statement For 1879
A List of the Taxable Inhabitants of Wheatfield Township, Indiana County, A. D. 1807
List of Taxables of Armstrong Township, 1807
A List of All the Taxable Inhabitants of Conemaugh Township, Indiana County, For A. D. 1807
List of Taxable Inhabitants Resident Within The Rounds of Black Lick Township, in the County of Indiana, For 1807
A List of the Taxable Inhabitants of Center Township 1807
A List of the Taxable Inhabitants Residing in Washington Township, November 1807
List of Taxable Inhabitants Resident in Mahoning Township, Indiana County, 1807
A List Containing a Just and True Account of the Names, Surnames, and Occupations of the Taxable Inhabitants of Jefferson County
Extract From Pennsylvania Gazette of 1832
Statistical Table of Indiana County
County Statement for 1879
Chapters 51-54
Chapter 51, Pages 256-260
Some Brief Notes on Indiana County's Citizens who have State or National Reputation
Notes on Some of the Members of the Past - Rev J. W. Henderson
The Normal School
Chapter 52, Pages 260-266 - Stories of Captain Samuel Brady
The Capture of Brady, and the Leap
Captain Samuel Brady and Cornplanter
Captain Samuel Brady's Rescue of the Gray Family
Other Ancedotes of Captain Samuel Brady
Chapter 53, Pages 266-312 Photo between pages 268-269
Indiana in the War of 1861
History of Regiments or Companies
38th Pennsylvania Volunteers - 9th Reserves
40th Pennsylvania Volunteers - 11th Reserves
41st Pennsylvania Volunteers - 12th Reseves
Forty-Third Pennsylvania Volunteers - First Light Artillery - Fourteenth Reserves
Forty-Sixth Pennsylvania Volunteers
55th Regiment Pennsylvania Volunteers
Company B, Fifty-Sixth Pennsylvania Volunteers
History of Co A 61st Pennsylvania Volunteers
67th Regiment Pennsylvania Volunteers
74th Pennsylvania Volunteers
78th Pennsylvania Volunteers
103rd Pennsylvania Volunteers
105th Pennsylvania Volunteers
135th Pennsylvania Volunteers
Co E 148th Pennsylvania Volunteers
159th Pennsylvania Volunteers 14th Cavalry
177th Pennsylvania Volunteers
206th Pennsylvania Volunteers
Militia of Indiana County 1861-1865
Militia of 1864
United States Signal Corps
38th Pennsylvania Volunteers 9th Reserves
40th Pennsylvania Volunteers 11th Reserves
Roster Rolls
Soldiers of Mexican War
41st Pennsylvania Volunteers 12th Reserves
43rd Pennsylvania Volunteers 1st Light Artillery 14th Reserves
46th Pennsylvania Volunteers
56th Pennsylvania Volunteers
61st Pennsylvania Volunteers
74th Pennsylvania Volunteers
64th Pennsylvania Volunteers 4th Cavalry
67th Regiment Pennsylvania Volunteers
78th Pennsylvania Volunteers
103rd Regiment Pennsylvania Volunteers
105th Pennsylvania Volunteers
135th Pennsylvania Volunteers
148th Pennsylvania Volunteers
159th Pennsylvania Volunteers 14th Cavalry
206th Pennsylvania Volunteers
United States Signal Service
Miscellaneous List
Indiana In the Mexican War 2nd Regiment Pennsylvania Volunteers Mexican War
Incidents of the War of 1814
Chapter 54, Pages 312- 321
Early Commissioners Orders
Will of James Kelly Sr
The Underground Railroad in Indiana County
Names of Pensioners in Indiana County in 1840
The Indiana County Agricultural Society
First Reunion Indiana County's Honor to the Gallant 11th Pennsylvania Reserves Grand Banquest at Normal School List of the Veterans
Meeting of the Old Settlers June 1st 1880
The Patent of the Tract which includes the Conrad Rice Farm - Deed from Rev John Smith to Conrad Rice
Chapter 55
The Boroughs
Indiana
Conrad Rice
The Site of Indiana
Indiana
County Jail
Early Hotels
The Indiana Academy
Banks
Roll of Borough Officials since Incorporation
1859
The Indiana Branch Railroad
Progress
First Mill
The Tanneries
Penn Flouring Mills saltsburg Street West Indiana D Ellis and Son proprietors
The Eureka Flouring Mills West Indiana near R R Station Howard and Emigh proprietors
The Indiana Foundry
The Williard Planing Mill Philadelphia Street West Indiana
The James R Daugherty Planing Mill Philadelphia Street West Indiana
The Hastings Planing Mill Railroad Street West Indiana Two Story Framed Building
The Indiana Paper Mill Philadelphia Street West Indiana
The Indiana Gaslight Company North Side of Philadelphia Street East End
The West Indiana Public School Building
The Chill Wheel and Plow Company Foundry and Machine Shop West Indiana
History of Palladium Lodge Number 346 IO of OF Indiana
Indiana Lodge Number 313 F & A Masons
The Knights of Honor
Ancient Order of United Workmen
Post Number 28 GAR Department of Pennsylvania
The State Normal School
Trustees and Faculty of Normal School at Indiana Pennsylvania since its beginning
The Press and Printing
The Present Press - The Indiana Messenger Messenger Building North 6th Street
The Indiana Progress Northeast Corner of Philadelphia and 6th Streets
The Indiana Times West Philadelphia Street
The Indiana Democrat Church Street
The Indiana National Philadelphia Street
John Denniston
Alexander Taylor
John M'Anulty Jr
The Caldwell's
Samuel M'Cartney
William Shields
Honorable Joseph Thompson
John G Thompson
John Magee
James Bailey
James Miller
James Clark
Alexander Thompson Moorhead
William Smith
William Anderson MD
William Earl
Andrew W Kimmell
J M Guthrie
J S G Wine
William Arthur
Major Irvin McFarland
Rev John Portch
John W Books
E P Hildebrand
W B Hildebrand
Col Henry Altman
S Myers
Lawrence Keslar
George Beck
A M Stewart
Samuel Sebring
William C Boyle
Mrs Jane Watt
Conrad Wissel
Nathaniel P Turner
J C Johnston
Daniel Williams
Michael Sweeney
J R Daugherty
Rev Nicholas G Sharretts
Rev D Simon
Thomas Moritz
Henry Schentberg
Henry Shyrock
Ephraim Carpenter
Andrew Craig Hall
Robert Nixon
Peter Sutton
Agricultural Implements
Architect
Attorney's
Blacksmiths
Boots and Shoes
Boot and Shoe Makers
Bookstore
Broom Factory
Butchers
Carpenters or Contractors
Carriage and Wagon Makers
Civil Officers
Clothing
Drayman
Dry Goods Clothing Etc
Druggists
Furniture
General Stores
Grocers
Harness Dealer
Hardware Etc
Hotels
Jewelers
Livery Stables
Lumbermen
Marbleworks
Millinery and Notions
Miscellaneous
Photographers
Physicians
Restaurants
Indiana Branch Railroad of PRR
Real Estate, Purchasing and Collecting Agency
Sewing Machines
Stone Mason
Stoves, Tinware, &c
The Big Warehouse
Wholesale
Recent Indiana Improvements
Shipments
Blairsville
Blairsville, Burrell Township
The Sale of Lots'
First Houses
First Mill
The First Ferry
The Old Bridge
Postmasters
Old Log School House, Teachers & etc
Market House
Other Early and Leading Hotels
The First Stages
The First Hack Line
From the Pennsylvania Gazetter 1833
From Harris' Directory of 1837
Directory of Blairsville
Rev J A Stillinger, V. G.
The Blairsville Cemetery
The Blairsville Record
The Blairsville Ladies' Seminary
The Waterworks
The Academy
The Isabella Furnance Company's Cookworks
Isabella Furnances
Presbyterian Sunday School, Blairsville
Mechanics' Lodge No 166, K of H
Naomi Lodge No 12, K & L of H
Blairsville Council No 306, O U P A Mechanics
A F & A M
Saladian Lodge No 346, K of P
Western Star Council No 137, Jr O U A M
Champiola Tribe No 162, I O R M
Active Lodge No 1601, K of H
S S Simon & Jude Beneficial Society
Blairsville Official Table
The North-Western Railroad Company
The Pennsylvania Canal
Hon John Cunningham
Mrs Margaret Coleman
Nicholas Coleman
John Graff Esq
Richard B M'Cabe
Jonathan Kurtz
Stewart Davis
Major Wilson Knott
Samuel Dixon
John Bruce
Mrs Elizabeth Shannon
James Baird
Rev Shepley, A. M.
Daniel Short
Jeannet Fee
Samuel Ray
Washington Geer
Mrs Maria A Boyle
William Johnston
Rev James Davis
Rev T R Ewing
William Hunter M. D.
Abraham H Baker
Patrick Maher
Mrs Elizabeth Hill
Mrs Elizabeth Matthias
Mrs Maria A Lintner
David Simpson
T E Thompson
John Campbell
Hon John Hill
Mrs Margaret Scott
Archibald Davis
John McCrae Hosack
Robert Still
John W Brown
William Ranson
David Nesbitt
Charles B Street
Mrs Elizabeth Zimmers
Robert Gilmore
Mrs Eliza Jane Wilson
Mrs Julia Altman
Mrs Jane Robinson
Philip Herrington Laufman
Mrs Martha P Earhart
Samuel McNulty
Mark Wilkinson
Mrs Annie Felton
Mrs Elizabeth Green
David Taylor
Martin C Stitt
William R Truby
Mrs Ann Jane Patch
William C Grist
Isaac Hicks
Mrs Elizabeth Watson
William Warnock
E M Evans
W C Blakley
Mrs Maria Sterling
Maj A Bolar
Rev D W Colins, DD
Rev George Hill, DD
John Richardson
Christian Detwiler
Charles L Tittle
The Blairsville Foundry
The Moorhouse Brothers
William R Boyers
R W Wehrle
John Kerr
W C Richey
Mrs Isabella Peters
Mrs Mary Fails
John Shepherd
John K Henry
Charles Kerler
John Watterson Sr
Daniel Newingham
D W Artley
George W Innes
Tobias Hammer
James L Shields
William P Barclay
Mrs Reuhamah Morford
Josephus C McKelvy
Lewis Johnson
Samuel Lyon
Rev Charles M Stock
Robert J Marshall M D
Rev Edward Michael McKeevar
L S Clagett, M D
Mrs Charlotte McCune
John P Ford
A P Kirtland, C. E.
Michael O'Brien
Benjamin Crowther
Mrs Margaret Harker
Mrs Mary Elder
Adam Shurick
Peter Connell
Rev Lawrence Swan
D McClure Fair
David Simpson
Saltsburg
Saltsburg, Conemaugh Twp
Assessment of Saltsburg for 1845
Ferries and Bridges
The Old Burial Ground
The New Burial Ground
Edgewood Cemetery
The Soldiers Monument
The Saltsburg Academy
Hail Clark's Carriage Factory
Saltsburg Borough
Williamson Lodge F & A M
I O of O F
K of H
The A O U W
Grand Army of the Republic
The Royal Arcanum No 381
The Saltsburg Building & Loan Association
Company "B" 10th Regiment National Guards
Major Samuel Cooper
William McIlwain
Samuel S Jamison
Rev Wm W Woodend, DD
Rev Francis Laird, DD
Mrs Margaret B Walkinshaw
Isabella Henderson
Johnston S Robinson
Dr John McFarland
Mrs Catharine Keibler
Rev Oliver Katz
James L Crawford MD
William Grabenstein
John B Porter
W F Carnahan
Daniel K Daugherty
Charles W Thomas
William J Alexander
Anthony Earhart
William J Sterrett
William McWilliams
John McWilliams
John Martin
Thomas Carson MD
T M Robinson
Mrs Sarah A Kelly
J C Pearce
John W Robinson
Archibald Templeton
John R Robinson
Captain Daniel W Daugherty
Rev Andrew Getty
James Moore
James M Hart
Simon B Mercer
H J & S S Portser
Rev George W Baker
Mrs Sarah J Trimble
John Wiester
Mrs Harriet N Graham
John C Bleakney
Marion DeKale Barnett
Mordecai Lee
Major R J Irvin
Major William H Jenkins
Mrs Susan Fry
James Hudson
W S Harris
Dr Eugene H Van Antwerp
John H Richards
Andrew A Taylor
Enoch Medsker
Thomas B Patton
John Campbell
David Henderson
Hail Clark
J Reed
James Rodger
David O Brown
J J McCune
J S Smith
Armagh
Armagh East Wheatfield Township
Directory of Armagh
The Tombs
Mrs Margaret J Graham
James Dick
Captain Daniel Tinkcom
John Shoup
A H Wolf
Samuel W Drips
Thos. L Bidelman
Abram Wilson
Homer City
Homer City Center Township
John Mullen
John H Allison
Dr John Evans
Mrs Martha Johnston
Mrs Mary Mears
John H Devers
Mrs Hannah Orr
William Wilson
James Madison Cummins
Mrs Mary Phillips
James S Flickinger
Rev H Q Graham
Rev Carle Moore
William McKesson
Miss Martha Phillips
Luman Gilbert
Rev C W Miller
Marion
Marion, Brady P.O., East Mahoning Township
John Park
Joseph Brady
Mrs Isabella T McHenry
Dr. John K Thompson
John H Rochester
John J Wells
D R Pringle
A D Bates
Robert W Fulton
Tobias Ryckman
Marshall W Smith
Alvin A Beans
James McGregor
L A Hollister
James Barr
Rev Nelson Davis
George B Greaves
Henry Wetzel
Mechanicsburg
Mechanicsburg, Brush Valley P. O., Brush Valley Township
James McMullen M D
Simeon Truby
Christian Rugh
John Brink
George W Robertson
Richard Donahey
Mrs Margaret Kelly
Thompson McCrae
James McDonald
Nicholas Peddicord
John McElhaney
Jacob Clark
Mathias Yaney
Rev S Keebler
Jacksonville
Jacksonville, Kent P. O.
Elliott Ferguson
A D Ferguson
Marshall Shields
Israel Thomas
George S Lowman
Rev J P Black
H B McIntire
Wm Thompson
James Hunter
W L Reed M D
Jacob Downey
James McKee
General James McComb
Shelocta
Shelocta Borough, Armstrong Township
List of Officials of Shelocta
James Kelly
J J Anthony
James Armstrong
Robert McChesney M D
T J Marlin M D
W S Linsenbigler
Smicksburg
Smicksburg, West Mahoning Township
Mrs Elizabeth Robinson
Dr Wm N Sims
Cornelius Lowe
John McCurdy
George Condron
Captain Davis A Luckhart
George Stiteler
J F Beck
George E Davis
Francis Elkin
Abraham R Glenn
John F Stiteler
The Indiana and Smicksburg Hackline
Cherry Tree
Cherry Tree, Grant P. O. - Green and Montgomery Townships and parts of Cambria and Clearfield Counties
The Artesian Well
The Establishment of the Cherry Tree - portions of the County lines and part of the Purchase Line, by page Proudfoot, 1840
William Eason
E B Camp
Porter Kinports
Dr W A Piatt
Amos D Orner
E Brallier M D
John B Mehaffey
Rev S F Crowther, B. D.
Captain R H McCormick
William Hosack M D
William Reed
John A Kneedler
William W Langdom
Charles A Grumbling
Captain D J Weaver
L M Clark
David F Smith
John W Kelly
S S O'Brien
David H Keller
Chapter 56
The Townships
East Wheatfield Township
Mrs Elizabeth Mathew's
Mrs Sarah Rodgers
Robert Rodgers
John Bolar
William Wakefield
Samuel Elder
Daniel Pershing
Levi Foust
Isaac Johns
A N Hart
William Bracken
Samuel Killen
William Ling
George W Kern
A P Thompson
West Wheatfield Township
Centreville
Furnaces
Addison Palmer
George W Cribbs
Thomas S Reid
The Reid Nursery at Centreville
James Wakefield
William Reynolds
Jacob K Gamble
Thomas McCune
Joseph De K. Hedges
Israel Doty
Elliott Robinson
Armstrong Township
Stewartsville, Parkwood P O
Tannery Village
Capt Andrew Sharp
Benjamin Walker
Mrs Ann Devlin
John Mitchell
Mrs Jane Robinson
Moses Johnston
John Lucas
John Fleming
John Davis
John Caldwell
Samuel Henderson
James S Campbell
Jacob Peelor
Church Smith McCoy
John L Robinson
Mrs Martha Pettigrew
Robert Graham
Thomas Sharp
Samuel C Henderson
William Craig
William Gilmour
James Barr
Thomas McGaughey
James Ray
Joseph T Hosack
J C Powell
James and Mary (Ramsey) Wiggins
The Mutual Fire Insurance Company
Alexander Cochran
George C Thompson
Conemaugh Township
The First Schools and School Houses
Saltsburg
Kelley's Station
Samuel Kelley
Soldiers of the War of 1812
Genealogy of the Robinson Family, Embracing Six Generations
William Marshall Sr
William C Marshall
Nicholas Coleman, Pioneer
Joseph Rhea
Nathaniel Nesbitt
Samuel Nesbitt
John McDowell
Major Nathaniel Nesbitt
Robert Shirley
Samuel Kier
John Ewing
Rebecca Rosborough
James Nowery
Lebbens Kunkle
William Frits Sr
Rebecca Robinson
Bell M Robinson
James Getty
John Elwood
Philip Cline
Samuel G Miller Esq
John Fleming
Samuel Marshall
John E Elrick
David Stiffy
Rev D J Irwin
Alexander Lytle
Hugh M Taylor Esq
Maria Laird Gilkerson
John Drummond Jr
Robert McGaughey
J Y McCartney
D S Gailey
Mrs Mary Russell
Thomas Hart
James Duncan
John Gilbert
John Shearer
Michael Miller
Samuel Waddle
A S Templeton
Samuel Keely
Wilson M Piper
Alexander Lyons
William Dunlap
Michael Smith
Rev J A Black
James L Trees
The Tress Mill
Daniel Wilson
Annie E Watson
Black Lick Township
Newport
General Charles Campbell
John Gibson
Mrs Joseph Laughlin
James Gordon
Alexander McGaughey
Joseph Thompson
John Taylor
Patrick Jack
Lemuel L Fair
James Fair
Gillis M Doty
Captain John Uncapher
David D Wineman
William McCurdy
B B Rhodes
Christina Winsheimer
William Smith
Francis B Mabon
John Ferguson
Henry Altman
James Hart
Thompson C McCrae
Ferguson Badger
Zachariah Leard
George H Cribbs
A S Pattison
Mathew M Crooks
Washington Township
Five Points
Marlin's Mill, Willet P O
Robert Miller
Samuel Bell
John Cummins
James A McKnight
Brian McSwiney
Captain John M Marlin
James L Lewis
Adam Altimus
William H Repine
Daniel C Davis
Richard Shields
M N McLaughlin
Clark G Shields
A P George
James M Miller
Jacob Sadler
Alexander K Stewart
Wallace C Diven
John A Stuchel
David Martin
Thomas H Flemming
G C Flemming
Jacob M Black
R C McGaughey
William Wallace
William Sutton
Ellis Wissinger
Willim B Flemming
J S Flemming
Joseph S Fry
Jacob Fry
James Black
J S Harmon
Andrew Gibson
Matthew Long
Thomas Stuchel
Adam Carnahan
John Bothel
Samuel Wilcox
John C Kunkle
John Kelly
Jacob Potts
Jacob Frick
Jacob Fisher
William D Black
David Marlin
Alexander M McCreery
James Stewart
The Lytle Steam Saw Mill
R J Lytle
Andrew Stuchel
James McCarroll
Joseph Cribbs
Henry S Miller
A J Harman
B F McCreight
Joseph M Johnson
John Clowes
Robert Spence
H B Miller
D L Trout
James Johnston
James Adams
William L Johnston
J M Balentine
Noah Boyer
Joseph Cummins
James Millen
James E Dickson
Alexander Ray
C S McCrae MD
Alexander St Clair
William A Stuchell
Rev Andrew Virtue
Philip B Kunkle
Alexander M Speedy
Centre Township
The First Schoolhouse
James Mitchell
Samuel Dickson/Dixon
James Smith
James Simpson
Hon Joseph Campbell
Robert McKesson
Robert McGee
Mrs Susan Stewart
Thomas Burns
Adam Johnston
James W Laughlin
John Coy
Michael Risinger
N S Rankin
Robert M Hammill
Joseph McDowell
Michael Job
Noah Stitt
Mrs Sarah Stitt
Johnston Davis
Jeremiah Lomison
E P Hill
James W Kerr
Houston Mundshower
John R Roberts
Jedediah Grover
G W Myers
The Allisons
William Frazer
D C Weir
William D Wilson
The McConaugheys
James McConaughey
The Steeles and Carsons
Mahoning Township
The Niels
East Mahoning Township
Mills
The R H Work Mill
First Schoolhouse
Georgeville
The Works - William Work
Mrs Mary Horn Work
John Work
John Leasure
Christopher Stuchal
William Richardson
John R Elder
Robert McCreary
John Craig
James N Gibson
A S McGinnity
Mrs Rebeca Campbell
James Hopkins
John Hamilton
William H Neal
John W Weston
W R Smyers
Robert Y Campbell
John W Loughry
Mrs Mary Lydick
Edward J S Brandon
John W Compton
Samuel T Brady
William Mathews
John Hopkins
George Mogle
John A Stewart
James Ayers
James B Hastings
Henry Earhart
H P Lewis
Nathaniel W Stewart
Samuel Ross
John M Byers
Ephraim Steffy
John Jones
John L Mabon
Samuel R Moore
William Mottarn
Mrs Sarah P Askine
Levi Spencer
John McGara
Thomas Arthurs
Stewart Brothers
David W Fairbanks
Davidsville - Trade City PO
Marchand
Covode, The Old Wall's Tavern, First Mill
First Schools and Teachers
Peter Dilts Jr
Robert Jordan
John North
Joseph W Postlewait
Mrs Sarah Ramey
Frederick Sprankle
Henry Wining
Asa Crossman
Mrs Hannah Hoover
William Shields
George R Hall
Nicholas Maul
Conrad Zener
Caspert Wortman
Martin Hop
Archibald Smitten
Robert McIsaac
Alexander Downey
J Wilson Morrow MD
C B Suttor
Hugh Sharp
Peter Walker
Philip H Hoffman
John C Peffer
Joseph A Jordan
Solomon F Shaffer
Hartman Bartholomew
Frederick Walker
George Fetterhoff
William Muth
William Blose
Jacob Shaffer
T B Allison
Irwin Robinson
John Gourley
Allen Crawford
W C Brown
Samuel S Beck
Rev W F Gibson
Abram Hicks
David Snyder
Jacob J Gall
Alfred Prescott
South Mahoning Township
The First Schoolhouse
Mrs Marabay Hayes
Jacob Weamer
Aaron Wells
Capt Samuel Brady
The Bradys
Robert Marshall
Robert L Mabon
Benjamin B Van Horn
Joseph S Stewart
Mrs Elizabeth Snyder
Samuel Wingard
G H Hayes
James McCall
Thomas Wadding
Mrs Mary Stewart
Capt P C Spencer
Ebert Kinter
Solomon W Weaver
W A Wilson
Samuel R Fisher
Patrick Lydick
John McGaughey
William McMillen
George Logan Van Horn
James T Brady
Moses Kirkpatrick
Robert J Hopkins
Andrew Morrow
Thomas Stewart
North Seanor or Zenor
John Trusal
The Schrecongosts or Schreckengosts
John S Spargo
Abram Steffy
T M Davis
Rev Aaron Neff
Jacob Keel
Jacob O DeLancy
Lewis A Welsh
Abraham Pringle
Joseph Luckhart
Robert Miller
Johnston Miller
Robert McLain
David Adam
William Wilson
Robert H Stuchel
Samuel Paul
William Rowland
Christopher McEwen MD
David Brewer
Capt John Stuchell
Thompson Hayes
T R Luckhart
Albert Weamer
George Tucker
Dennis Andrews
William Crawford
G. T. Jones
Israel Ashbaugh
James A. Lowry
Ralph Shields
William Bond
David F. Stiteler
Jacob A. Shaffer
William E. Simpson
William G. Stewart
William Van Horn
James McHenry
Mrs. Susan McDonald
Frederick Lantz
Isaac Beck
Lysander Barrett
Daniel Barrett
Gawin Drummond
Charles C. Hoover
Mrs. Sarah Griffith
Mrs. Elizabeth Fleck
Jacob Steer (or Stear)
Mrs. Esther Beyer
Mrs. Susan Beard
William G. Travis
Peter Hazlett
Mrs. Mary Hall
John McGaughey
Mrs. Lucinda M Spencer
Samuel Hoover
Richard E. Dodson
Samuel Ritchey
Joseph L. Buterbaugh
Samuel T. Fulton
Jacob S. Haines
Evan Lewis
D R Lewis
Mrs. Mary Black
William and Mary Young
Augustus H. Warren
James N. Chambers
Michael Shaffer
Mrs. Sarah Gasten
Sylvester C. Welchonce
George Adams
Thomas Adams
Charles Oberlin
Mrs. Anna Barbara Loos
Mrs. Elizabeth McFarland
Theodore M. Lamison
John McClelland
Enoch Dewey
William Powell
John B. Work
Samuel Weaver
Solomon Dibler
S. H. Porter
John Goheen
William Hiles
Robert A. Jordan
George W. Thompson
George F. Crissman
Jacob Wilhelm
Nathaniel C. Coleman
John Kerr
Thomas Allan
R. F. Neville
John Wingrove
Rev. George W. Mechlin D.D.
David Love
Rev. J. W. McIntyre, M. E.
Montgomery Township
Gettysburg, Hillsdale PO
M C Getty
Hugh R Rankin
Jacob G Ake
Eliza Notley
Mrs Catharine Goss
Henry H Ruffner
W T Hazlet
Samuel Rank
John Powell
Thomas Trimble
John Crossman
Benjamin C Fleck
John Kerr
George C Getty
John Armstrong
William Armstrong
J Martin Armstrong
John W Clark
Phelix Bastick
Jacob Bastick
Jonathan F Bowder
James W Harlett
William Barbor
John Notley
Virtue Clark
Simon Conner
William B Sheffar
Canoe Township
Richmond, Rochester Mills PO
Robertsville
Locast Lane
Charles R White
Adam States
Adam D Tiger
William H Shields
George Smith
William Ellwood
George Piper
William Martin
George Hess
John Emerick
James T Gaston
David Wilyard
William G Lewis
Lawrence McQuown
Joseph Cary
Simon Sheesley
Matthias Smith
Robert Lowry
Abraham Stiver
Andrew Calderwood
David B Work
Philip W Filler
Rev Crisman John
John Henry
David C Leasure
Robert Mitchel
Nathanial Griffith
Rev James Given
William Widdowson
Mrs Louisa Kime
J F Blakley
William J Burns
Francis Winebarg (Winebach)
William W Hopkins
James Toy
Thomas N Coon
George Weitzel
Allen Rose
Isaac A White
Mrs Martha Pollock
Hon. Thomas McKee
Hon. James Winslow
Shields' Normal Academy
West Mahoning
Sellersville, North Point PO
Punxsuatwney Jefferson County
Green Township
Cookport
Dixonville
Kesslerville, Berringer PO
Pine Flat
Taylorsville, Utah PO
Thomas Price
Six Welsh Families
The Learns
Emanuel H Grumbling
Jacob L Lydick
William S Davison
Jacob S Conner
J E Miller
B F Williams
Jonathan Lemon
Dr J N Evans
C J Cameron
Philip J Arthur
Wesley H Ackerson
Peter Kessler
Richard Cook
Richard L Williams
Thomas Cook
A R Lovelace MD
Thomas Thomas
John T Gibson
William H Sterner
John B Green MD
Cyrus Nupp
Jacob Garman
S W McCoy
Daniel Cameron
E M Lydick
Peter Leasure
I N Buterbaugh
Ellis G Smith
Moses Lydick
Rev M L Rowland
E C Compton
Jacob Stifler
Reuben S Boring
James Kelly
Rev Richard L Williams
Samuel Anderson
Adam Sides
Robert M Morris
James T Elwood
William J Roberts
Thomas Griffith
Owen D Williams
Daniel Glenn
William Parry
W P Lockard
John D Martin
James McGuire
William E Davis
David R Houk
John Mummau
Young Township
West Lebanon Young Township
Scotland
Elder's Ridge
Watson's Ridge
Evan Lewis
The Blakleys
Daniel Lowry
Mrs Mary Gilmour
Robert Elder
James H McKissen
Francis Harbison
Alexander Fulton
Mrs Letitia Ewing
John Hart
John Caldwell
The Caldwell Pottery
George Reed
Robert Henderson
Mrs Mary Rosborough
David McComb
Samuel Irwin
Samuel Henry
Mrs Mary Coleman
Evan Lewis
Mrs Mary Cunningham
George W Collins
Rev J C Telford
John L Ashbaugh
A H Fulton
W T Larimer MD
James Brown
Joseph W Walker
James Watson
William Gemmill
Daniel Cribbs (Kreps or Creps)
Mrs Martha Smith
Alexander Graham
George Graham
Jane Park
John Barkley
Leslie C Hazlett
Samuel Musick
S C Kennedy
John L Kier
William Kier
Robert J Arnold
William Lattimer
John A Hull
Robert and Elizabeth Coleman
Samuel W Virtue MD
Rev Franklin Orr
Mollie Russell
John Oliver
Samuel C Hazlett
William Wilkinson
Hugh Niel
Alexander Fails
Grant Township
East Run
Kinter Hill
Bald Ridge
Doty's Round Top
Colfax--Decker's Point, P.O.
Nashville
Mrs. Mary Agnes McCunn nee Jamison
Abram Y. Lowman
C. A. Riddle
William Smyers
George Barrett
Moses Kanarr
George Learn
Joseph Nickle
James A. McQuown
James R. Lydick
Samuel Smiley
John Farnsworth
P. N. Baker
Rev. Samuel Furman
S. Braddee Miller
Banks Township
Smithport, Horton P. O.
Mrs. Eliza Z. Horton
Henry Prothero
John McCullough
Nicholas H. Hugus
William Martin
James Martin
George Darr
Benjamin Baird
Zebulon Baird
David Gorman
David G. Gorman
Thomas Smith
Robert J. Beckett
Brush Valley Township
Matthew Cresswell
Rev. A. B. Runyan
Rev. T. P. Patterson
Rev. W. K. Shimp
Rev. Samuel Milliron
Captain Daniel McFarland
Mowry T. Moorhead
John Marks
Alexander Morgan
Samuel Bracken
Rev. A. J. Ashe
W. B. Hoskinson
Alvah Pollock
Francis Killen
James Wolf
M. L. Stewart
David Altimus, Sr.
The Stewart Family
John Williams
George B. Snyder
White Township
Conrad Rice
George Trimble
James Thompson
James McLain
John Adair
William D. Stuchell
Gawin Adams
Robert Wiggins
Jonathan S. Agey
Mrs. Mary T. Agey
David Ralston
Nathan Hilands
John S. Simpson
James St. Clair
William T. Hammill
Michael Kaufman
Wm. L. Mahan
John Carson
Robert Pattison
John B. Campbell
William Waterson
William Bratten
Alexander Loughry
Thomas C. Reed
Hugh M. Cannon
Mrs. Mary Cannon
J. L. B. McAllaster
Samuel Conrad
Joseph Shepherd
James Hood
Jospeh Griffith
Robert Thompson
John H. Cunningham
Robert Kinghorn
Frederick Wegley
William M. R. Lytle
A. H. Hopkins
Capt. George E. Smith
Thompson Records
Alexander W. Cochran
William Doughterty
J. H. Hood
Daniel McCoy
Thorough-Bred Short Horn Cattle
Indiana Fire Company
West Indiana Fire Association
Jonathan Row
Prof. J. H. Young
Christopher Borland
Frederick Deffenbaugh
William Hadden
J. A. McAnulty
James S. McCracken
Jeremiah Sexton
Mrs. Margaret Kelly Sloan
Archibald Weir
Hon. Hannibal K. Sloan
Daniel Stanard
Edmund Paige
S. A. Douglass
Henry Coleman
Alexander Taylor
Rayne Township
James McKee
Kellysburg, Home P. O.
Chambersville
Kintersburg, Gilpin P. O.
John Kinter
David K. Thompson
Robert Thompson
Isaiah McElhoes
Samuel McQuilkin
Elisha Chambers
James Swan
J. P. Prothers
Samuel Lewis
Rev. A. T. Bell
James R. Pierce
Joseph Mears
Mrs. Emily A. Kinter
Matthew B. Wynekoop
J. T. Kinter
Joseph Myers
Captain Jacob Creps
James McLaughlin
C. R. long
George Houck
Wm. B. Bryan
Jeremiah Peterman
Hugh Brady
John Shannon
Samuel F. Speedy
John A. Johnson
Thomas J. McCoy
John Steetle
John L. Hall
Samuel D. Bell
Israel Moore
Mrs. Margaret L. McLaughlin
Solomon Lightcap
Josiah Kooser
Samuel McGara
William McHenry
James J. Bell
D. F. McHenry
Pine Township
Strongstown
Nolo
James S. Lewis
George Orner
Paul Hammell
William Griffith
Lewis Coy
Evan Griffith
Stephen B. Griffith
William J. Thomas
Hugh Roberts
Burrell Township
Oakes's Point
Bell's Mills
Black-lick Manufacturing Company
Henry Barnes
J. P. Lintner
David R. Jenkins
Adam Sides
Philip Altman
James Donahey
McConnel Moore
Peter Barron
David Berry
Isaac Earhart
E. J. Mildren
James H. Bell, M.D.
James Gardiner
Hannibal Rogers
Samuel L. Wiggins, M.D.
R. H. Duncan
Albert M. Weir
James Wiley
Samuel L. Kerlin
Benjamin Orr
Murders on Pike
Samuel Earhart
Daniel Smith
J. McKinnie Turner
Washington Butler
Alexander McCune
Cherry Hill Township
Greenville, Penn Run P.O.
Diamondville, Mitchell's Mills P.O.
Hustonville
James Lydick
Francis Chapman
James Moorhead
William M. Moorhead
James M. Barr
John Evans, Pioneer
W. H. Coleman
Christopher Long, Sen.
Christopher Long, Jr.
George Spalding
James C. and Samuel Rugh
Andrew Wiggins
Archy Fowler
John O'Neal
John Martin
William Stephens
Archibald Stewart
John McKendrick
William Howe
Hugh Cameron, Sr.
Frederick Cameron
George Ray
William D. Ray
Samuel Ralston
William J. Hadden
James M. Campbell
The Askin Family
William Murphy
John S. Amond
James Simpson
Jacob Darr, Esq.
John Cameron
George Wike
Mrs. Mary Coy
James Knabb
John D. Paige, Esq.
Thomas Lapsley
William Boucher
Alexander Stuchell
Rev. B. Shields Sloan
George Wagner
W. T. Garroway
Thomas McMullen, M.D.
Rev. J. Warren Smouse
George Shellito
Thomas C. Mardis
John P. Kennedy
Robert Mitchell, Jr.
James Ferguson
S. W. McCollam
Mrs. Adaline Crisswell
J. S. Rodkey
H. C. Sickenberger
Benjamin Long
Michael Sickenberger
Luther Myer
Samuel L. Davis
Rev. Joseph Holsopple
James W. Howearth
J. W. Davis
Mrs. Dorcas Houk nee McElhose
Rev. J. R. Baird
J. H. Chapman
Buffington Township
Dilltown
Stumpf's Mills
Mr. John R. Stumpf
Joseph McCartney
Major James Stewart
Samuel Stephens
John Graham
James Benson Graham
John Caldwell
Fletcher Bracken
James Mahon
James Altimus
Matthew Dill
David Altimus, Jr.
John Duncan
James J. Duncan
David Graw
James Downey
William Duncan
John W. Duncan
Andrew Campbell
Samuel Graham
Jacob Grow
Abraham S. Coy
George Strong
William Wachob
Robert M. Barkley
Nicholas Altimus
Michael Strong